Elektrikli Renault 5 Orijinaliyle Aynı Fabrikada Üretilecek

Renault elektrikli otomobil

Elektrikli olarak yeniden canlanmaya hazırlanan Renault 5, orijinal model ile aynı fabrikada üretilecek. Kuzey Fransa’da yer alan Renault fabrikası yıllar sonra eski evladını yeniden yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

Renault 5 model ismini yeniden canlandırmaya hazırlanıyor. Üretiminin 2023’te başlaması beklenen araç, firmanın yeniden oluşturulan planının bir parçası olarak tasarlandı.

Aracın tanıtımında konuşan Renault Grubu’nun başkanı Luca de Meo, amaçlarının aracın Fransa’da üretilmesi olduğunu açıklamıştı. “Renaulution” olarak adlandırılan geniş bir planın parçası olan bu adıma göre 5 modelinin de dahil olduğu 24 farklı yeni aracın 2025 yılında ortaya çıkmasını kapsıyor. Bununla birlikte Dacia modellerinin de planlandığı ve Alpine markasının tamamen elektrikli performans markası haline getirilmesinin planlandığı da açıklanmıştı. Fransa’da planlanan bölgenin de bu elektrikli araç üretiminin ana üssü olacağı da bir diğer bilgiydi.

Bir Fransız televizyonuna konuşan Renault Başkanı Jean-Dominique Senard, bu geniş tesisin firmanın Douai tesislerinde kurulacağını açıkladı. Renault burada 1970 yılından beri üretim yapmakta.

Klasik Renault 5

Senard yaptığı açıklamada, “Bu bizim yapmayı amaçladığımız bir söz.” dedi. Ayrıca, “Kuzey’deki noktamızı Maubeuge-Douai fabrikası ile geliştirmeyi planlıyoruz. Bu fabrikalar, onların tamamen kullanılmasıyla ilgili. Yumurta kadar dolu olmalılar.” diye konuştu.

Fransa’da yıllın 400,000 elektrikli araç üretme hedefleri olduğunu söyleyen Senard, bu fabrikanın yakınlarında bir batarya fabrikası kurmayı da planladıklarını ekledi. Bu kapsamda Fransa basını firmanın LG ve Verkor ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Elektrikli Renault 5 firma ve ortaklarının planlarının sadece bir parçası

Renault, 2018’de yaptığı bir duyuruda 2021 yılından itibaren Douai fabrikasının Renault-Nissan-Mitsubishi birliğinin elektrikli araç üretim tesisi olacağını söylemişti. Bu kapsamda üretim bantlarının hazırlanması ile ilgili çalışmalar geçen yıldan beri devam ediyor.

En yakın vadede ise firma, Renault Megane eVision modelinin piyasaya çıkması için çalışıyor. Bu aracın 2022 yılında satışta olması bekleniyor. Yeni 5 modeli ise akabindeki yılda yollarda olacak.

Douai fabrikası 1970’de açıldı ve orijinal 5 modelinin üretimi 1974 ila 1981 yılları arasında burada gerçekleşti. Bu fabrika, ayrıca Renault 14, Fuego, 9, 11, 21, 19 ve Megane modellerinin üretilmesinde de kullanıldı. Günümüzde ise bu fabrikadan Espace, Scenic ve Talisman modelleri çıkıyor ve yaklaşık 3000 çalışana ev sahipliği yapıyor.

Diğer haberler

>> Rolls-Royce Elektrik Pazarına Üst Perdeden Giriş Yapacak

>> Renault Klasik Modellerini Elektrikle Canlandıracak!