Renault Klasik Modellerini Elektrikle Canlandıracak!

Renault Klasik Modellerini Elektrikle Canlandıracak!

Renault logosu
Google News Abone Ol

Renault, yeni patronu Luca de Meo ile çizdiği yeni yol haritası ışığında sevilen klasik model isimlerini elektrikli araçlarıyla geri döndürmeyi planlıyor.

Volkswagen gruba bağlı Seat’ın eski yöneticisi Luca de Meo, geçtiğimiz senenin başında Fransız devinin başına geçti. İtalyan yönetici bu süreçte marka için yeni bir yol haritası çizmekle uğraştı. Firmada geçtiğimiz eylül ayında büyük iç değişiklikler yaşandı. De Meo tarafından 14 Ocak’ta açıklanması beklenen bu yeni yol haritasının isminin ise “Renaulution” olacak.

Bu büyük gelişmelerin öncesinde basında bir takım bilgiler dolaşmaya çoktan başladı. Bunlardan bir tanesi de markanın hem geçmişine hem de geleceğine dair heyecan yarattı. Öğrenilene göre Meo’nun planında markanın iki klasik modelinin ismini gelecekte çıkacak elektrikli modellere verme planı var. Firma tarafından yeniden piyasaya sürülmesi beklenen modeller ise Renault 4 ve Renault 5.

Renault 4 ve 5 modellerini hatırlayalım

Hatırlatmak gerekirse 4 modeli, markanın 1960larda piyasaya sürdüğü küçük bir şehir modeli. Mini ve Fiat 500 gibi ikonik araçların rakibi olarak çıkmış olan 4 modelinin benzer niteliklere sahip bir modern elektrik versiyonu olacağını tahmin etmek zor değil. Hatırlatmak gerekirse Fiat da 500’ün elektrikli versiyonu için 700 milyon euro yatırımda bulunmuştu.

Renault 4

5 modeli ise 1972 yılında piyasaya sürülen markanın B segmentindeki temsilcisiydi. Yerini 1996 yılında Clio’ya bırakmadan önce iki nesli piyasaya sürülmüştü. Aile kullanımından yarış versiyonlarına çok çeşitli bir yelpaze sunmuş olan otomobil için de markanın bu olumlu imajdan yararlanmak istediğini düşünmek yanlış olmaz.

Renault 5

Bu iki araçla ilgili henüz başka bir detay yok. Ancak beklentilerimiz bu ikilinin çok bilinen Zoe modeli ile kardeş olacakları yönünde. Markanın içinde bulunduğu ortaklığın ürünü Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance CMF-EV platformu üzerinde bu iki modelin yükselmesi bekleniyor.

Elektrikli Megane ve Alpine modelleri yolda!

Tanıtılmış olan Megane eVision modeli de firmanın 2021 yılında üretmeyi amaçladığı klasikleşmiş hatchback modelinin elektrikle yeniden yaratılmış modeli. Crossover tipinde planlanan bu aracın 2021’in sonunda bantlarda üretimine başlanılması amaçlanıyor. Bunun yanında firmanın sportif yan markası Alpine için de elektrikli modellerin planlandığı düşünülüyor.

Renault Megane eVision

Renault’nun Fluence Z.E. dışındaki erken dönem elektrikli modellerinin daha çok “dizayn odaklı” araçlar olduğunu söyleyebiliriz. Değişen yönetimle birlikte markanın Fiat örneğinde olduğu gibi güvenilir isimlerini elektrik piyasasında denemesi sürpriz olmayacaktır. Ayrıca De Meo’nun popülerliği azalan Espace gibi modellerin de imajlarını bu yolla tazelemeyi amaçladığı düşünülüyor.

Sizlere de soralım, klasik modellerin eletrik ile yeniden tasarlanması fikri değişmekte olan otomobil piyasasında bu yeniliklere soğuk olan muhafazakar kesmin sempatisini kazanmak için doğru bir yöntem mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili haberler

>> General Motors Yeni Logosuyla Elektrik Çağına Hazırlanıyor!

 

 


CEVAP VER