Elektronik Ürünlerin Satışı Yasaklanıyor: İşte Nedeni!

elektronik ürünlerin satışı
Google News Abone Ol

Gelen bazı ilginç haberlere göre elektronik ürünlerin satışı yasaklanıyor. Ancak konuyla alakalı bilmeniz gereken birçok detay var. İşte merak edilenler.

Ticaret Bakanlığı tarafından son zamanlarda birçok karar alınıyor. Özellikle e-ticaret alanında bazı ilginç kararların alındığı biliniyor. Bakanlık konu ile ilgili düzenlemelere yer veriyor. Elbette sadece konu e-ticaret değil. Aynı zamanda gündelik hayattaki ticaret hayatı daha önemli ölçüde düzenlenmeye çalışılıyor.

Marketler ve diğer tedarik zincirlerinin en büyük yaşadığı problemler arasında satış karmaşası yer alıyor. Diyelim ki herhangi bir market sadece gıda ürünleri üzerine kurulmuş olsun. Böyle bir durumda markette USB kablo satılması pek doğru olmayacaktır. İşte Ticaret Bakanlığı tam olarak bu noktayı değiştirmek istiyor.

Elektronik ürünlerin satışı yasaklandı haberleri doğru mu?

Elektronik cihazlarda yapılan satışlarda bazı ilginç detaylara yer vermek gerekiyor. Gelen haberlere göre zincir mağazalar kendisine ait olan satış yetkisi hangisi ise onu kullanacak. Yani gıda zincirleri elektronik aletler satamayacak. Böylece herkesin sektörü kendisine ait olmuş olacak.

elektronik ürünlerin satışı
Konuyla alakalı uzun bir süredir tartışmalar yaşanıyordu. Mesela küçük elektronik aletler satan esnaf ile gıda zincir mağazaları karşı karşıya geliyordu. Hatta bir dönem eczaneler ile zincir mağazalar ilaç satışları konusunda büyük tartışma yaşamıştı. Zincir mağazalar genellikle ürünlerini mümkün olduğunca geniş tutmaya çalışıyor.

Yeni karar kimleri bağlayacak?

Ortaya çıkan bu karar ile birlikte en fazla düzenleme zincir mağazalar üzerinden yapılacak. Telefon, mobilya, elektronik ürün, tütün mamülleri ve beyaz eşya satışları zincir marketlerde yasaklanacak. Ayrıca yine bu tür mağazaların elektronik aletlerde kampanyalar yapmasına izin verilmeyecek.

Hatırlayacağınız üzere özellikle A101 konuyla alakalı çok fazla kampanya yapıyordu. Muhtemelen bu karar onu yoğun bir şekilde etkileyecek. Ticaret Bakanlığı tüketici ve küçük esnafı değil aynı zamanda üreticileri de korumak istediğini söyledi. Henüz bu düzenleme kanun haline gelmedi. Son halinde neler olacağı ise pek bilinmiyor.

Sizce bakanlık tarafından alınan bu karar doğru mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> TOUGHBOOK dayanıklı cihazlar, acil servislerin ve ilk yardım hizmetlerinin dijitalleşmesine yardımcı oluyor

>> Otomobil Üretimi Düşmeye Başladı: Araç Fiyatları Yükselebilir!


CEVAP VER