İstanbul Belediyesi Ücretsiz Tablet Dağıtıyor: Tabletler Kimlere Verilecek

İstanbul Belediyesi ücretsiz tablet
Google News Abone Ol

Alınan yeni bir karar ile birlikte İstanbul Belediyesi ücretsiz tablet dağıtacak. Özellikle maddi durumu kötü olan çocuklar için bu desteğin önemli olduğu düşünülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bir süredir bazı projelerden bahsediyordu. Her ne kadar projelerin önemli bir bölümü İstanbul altyapısı ile ilgili olsa bile ortaya attığı bir fikir gerçekten de hayati öneme sahipti. Uzaktan eğitim modeline geçildiği için tablet ve bilgisayarlara daha büyük ihtiyaç olmuştu. İmamoğlu bunun farkındaydı ve önemli bir karar aldı.

İhtiyaç sahibi olduğu düşünülen 40 bin öğrenciye 40 bin adet tablette atıldı. Tabletlerin tamamı maddi durumu kötü olan öğrencilere veriliyor. Böylece onların online eğitim sistemine daha rahat bir şekilde adapte olmaları sağlanıyor.

İstanbul Belediyesi ücretsiz tablet için çalışmaları tamamladı

İhtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere tablet dağıtımı bugün itibariyle başladı. Belediye tarafından yapılan açıklamalara göre şu an için 1700 aile tabletleri almaya başladı. Hedef ise tam olarak 40 bin tabletin çocuklara dağıtılabilmesi. Böylece bu çocuklar online eğitime dahil olacak.

İstanbul Belediyesi ücretsiz tablet
Pandemi süreci nedeniyle bir türlü yüz yüze eğitime geçilemedi ve bu durum en çok eğitim sektörünü etkiledi. Çocuklardan önemli bir bölümü tablet ya da bilgisayar alabilirken azımsanmayacak bir kısım ne yazık ki bunlara sahip olamadı. Böyle bir durum çok büyük bir adaletsizliğe neden oldu. İstanbul Belediyesi ücretsiz tablet projesi ile bu adaletsizliği gidermeye çalıştı.

Tabletler iki farklı model olarak dağıtıldı

Marka olarak Türkiye’de üretimi yapılan Vestel’in “V TAB Z1” modeli tercih edildi. Ayrıca 2 farklı modelin dağıtıldığı söylendi. Bunlardan yarısı wi-fi diğer yarısı ise SIM kart ile çalışıyordu. Belediye yetkilileri konuyla alakalı açıklamalar yaptı.

İstanbul kentindeki alt yapıya göre tabletler dağıtıldı. Bazı yerlerde wi-fi altyapısı güçlüyken kimi yerlerde ise zayıftı. Bu nedenle zayıf olan bölgelere daha çok SIM kart kullanan modeller gönderildi. Peki siz bu proje ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Şaşırtıcı Bir Haber: Surface Pro 7 Plus tabletini sadece işletmeler ve okullar kullanacak!

>> Galaxy Z Fold 3 render görüntüleri ortaya çıktı. İşte tasarımı


CEVAP VER