Otomobil Üretimi Düşmeye Başladı: Araç Fiyatları Yükselebilir!

Akaryakıt zammı rekor

Otomobil üretimi düşmeye başladı ve bu durum artık tüketicilerde huzursuzluk yaratacak seviyeye geldi. Bu durumun araç fiyatlarında yükselişe neden olmasından korkuluyor.

Hem Türkiye’de hem de dünyada otomobil üretme konusunda bazı endişeler hakim. Burada ağırlıklı olarak Japon üreticilerin çeşitli sıkıntılar yaşadığı görülüyor. Ancak tüm bunlar içerisinde yarı iletken kırtlığı çok farklı bir boyutta. Bildiğiniz üzere yarı iletkenler olmayınca otomobil üretimi neredeyse imkansız hale geliyor.

Honda, Nissan, Subaru ve Toyota gibi Japon otomobil üreticileri yarı iletken kıtlığını sonuna kadar yaşıyor. Hatta Japon Devlet Televizyonları bile otomobil üreticilerinin bu konudaki sorunlarını dile getirdi. Devasa otomotiv şirketlerinin üretimi durdurma noktasına gelmesi aynı zamanda araç fiyatlarında yükselişe neden olacak.

Otomobil üretimi düşmeye devam ettikçe problem büyüyecek

Pandemi nedeniyle birçok sektör hem üretim hem de dağıtım konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıya. Mesela Honda firması, Mie şehrinde fabrikayı 5 gün boyunca durdurmak zorunda kaldı. Üstelik firma Ocak ayı içerisinde İngiltere’deki fabrikasında üretime devam etmeyeceği ile ilgili açıklama yaptı.

Otomobil üretimi düşmeye
Tüm bunlara ek olarak Amerika ve Kanada gibi ülkelerde yer alan fabrikalarda bile üretimde düşüş yaşandı. Japonya’nın Gunma kentinde ise yine yarı iletken üretimi durduruldu tüm bunlar otomobil sektörünü adeta yerle bir etti. Otomobil üretimi düşmeye devam ettikçe aynı şekilde tüketimde de büyük sorunlar ortaya çıktı.

Araç fiyatlarında nasıl bir değişiklik bekleniyor

Yarı iletkenler sadece otomobiller için değil aynı zamanda akıllı telefon ve bilgisayar üretiminde de büyük öneme sahip. Her ne kadar olaya sadece otomobil açısından bakılırsa bile diğer elektronik ürünlerin de tehlikede olduğunu söyleyebiliriz.

Şu an göründüğü kadarıyla araç fiyatlarında bir miktar daha yükseliş yaşanacak. Üretim kıtlığı nedeniyle bu yükselişin ne seviyede olacağı tam olarak bilinmiyor. Pandemi sürecinin bitmesi ile birlikte fiyatlarda yeniden bir geriye doğru toparlanma meydana gelebilir. Otomobil üretimi düşmeye devam ettikçe fiyatlarda da düşüş yaşamak imkansız diyebiliriz.

Peki sizin otomobil fiyatları ile ilgili tahminlerinizi neler? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Britanya Petrol Yasağı Renault Tarafından Destekleniyor

>> Hoşnutsuz çalışan, Mercedes-Benz fabrikasında 50 kamyoneti enkaza çevirdi! Nasıl mı?