Elon Musk Neuralink insan deneylerinin tarihini açıkladı

Google News Abone Ol

Elon Musk, Neuralink insanlar üzerinde yapılacak deneyler için Twitter üzerinden tarih verdi. İşte detaylar.

Neuralink, insan beynine çip yerleştirerek Nörolojik hastalara yardım etmek için geliştiriliyor. Sinirler ve beyin arasındaki iletişimi bilgisayar yoluyla hastaların etkileşime girmesine yardımcı olmaktadır.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada maymun üzerinde denendiğini hatta maymunun çip sayesinde video oyunu oynayabildiğini ifade etti. Twitter üzerinden Elon Musk ile iletişime geçen felçli bir hasta, proje için gönüllü olabileceğini açıkladı. Bunun üzerine hastaya cevap veren Elon Musk, insanlar üzerindeki deneylerin yıl sonunda başlayacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ClubHouse‘da düzenlenen Good Time Show adlı şova katılan Elon Musk, kafatasında kablosuz bir implanta ve minik tellere sahip olan bir maymuna zihnini kullanarak mind-Pong oyununu oynadığını ifade etti. Elon Musk, takılan implant hakkında tuhaf görünmediğini hatta fark edilmediğini açıkladı.

Sadece düşünce gücüyle teknolojiyi kontrol edebilme imkanı sağlayacak adım adım ilerliyor. Özellikle felçli insanlar için umut ışığı olmuş durumda. Neuralink, verdiği sözleri gerçekleştirirse, uzuvlarını kullanamayan hastalar teknoloji sayesinde günlük hayatlarını daha iyi bir hale getirebilecekler.

Elon Musk Neuralink

Neuralink projesi bazı insanları da endişelendirmiş durumda. Endişenin kaynağı ise çiplerin beyni yönlendirmesi üzerine. Bu durum komple teorisinden öte bir durum değil. Fakat çiplerdeki bir güvenlik açığının olması bir sorun haline oluşur. Elon Musk, bu sıkıntının yaşanmaması için büyük bir çapa içinde olduklarını ifade etti.

Elon Musk Neuralink hakkında ki Twitter açıklaması

Twitter üzerinden Elon Musk’a seslenen Hamoon Kamal isimli bir kullanıcı şu ifadeleri, “Merhaba Elon, uzun zamandır bunu sana nasıl söyleyeceğim konusunda düşünüyordum ancak elimden geldiğince kısa tutmaya çalışacağım. 20 yıl önce bir kaza geçirdim ve o günden beri omuzlarımdan aşağı felç kaldı. Neuralink’in klinik testlerinde yer almaya istekliyim. Lütfen benimle iletişime geç.” yer verdi.

Elon Musk ise Kamal’a şu sözlerle, “Neuralink’in implant güvenliği üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyoruz ve bir yandan da FDA ile görüşmeler yapmaya devam ediyoruz. Her şey yolunda giderse, insanlar üzerinde klinik testlere bu yılın sonuna doğru başlayabiliriz.” cevap verdi.

Neuralink, daha önce primatlar ve domuzlar üzerinde de başarılı deneyler gerçekleştirmişti.

>>SpaceX ait bir roketi daha yere çakıldı


CEVAP VER