En Çok Satan Otomobil Markası Bakın Hangisi Oldu!

en çok satan otomobil markası
Cars are seen stuck in a traffic jam in central Brussels, Belgium, April 29, 2019. REUTERS/Francois Lenoir

Pandemi nedeniyle dünyanın en çok satan otomobil markası değişti. Hadi gelin konu ile alakalı bütün detaylara birlikte göz atalım.

Salgın neredeyse tüm sektörlerde ağır etkiler yarattı. Her ne kadar Tesla gibi şirketlerin hissesi artsa bile yine de satışlarda bir miktar düşüş yaşandı. Bu düşüş özellikle benzinli araçlarda kendisini daha fazla gösterdi. Elektrikli araçların bir nebze bile olsa durumdan paçayı sıyırdığı görülüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, 2020 yılında otomobil satışları önemli oranda değişti. Toyota markası bu yılın en fazla güçlenen şirketi olarak karşımıza çıktı. Ancak sektör devi olan Volkswagen gibi şirketleri geçmek açıkçası pek kolay değildi.

En çok satan otomobil markası Asya pazarı tarafından belirlendi

Dünyanın en büyük otomobil pazarlarından bir tanesi olarak bilinen Asya, pandemi süreci boyunca ciddi bir değişim yaşanmasını sağladı. Bugüne kadar otomobil satışları bakımından Volkswagen ilk sırada yer alıyordu. Ancak Avrupa ve Amerika pazarları daralınca zirveyi başkasına kaptırdı.

https://www.btgunlugu.com/britanya-petrol-yasagi-renault-tarafindan-destekleniyor/
2020 yılı içerisinde Toyota 9,53 milyon araç satışı gerçekleştirdi. Volkswagen ise 9,3 milyon otomobil sattı. Yani böylece ilk defa Toyota zirveye oturmayı başardı. Volkswagen ise tarihinin en büyük başarısızlığı ile karşı karşıya kaldı. Fakat işin asıl tuhaf tarafı her iki firmanın da araç satışlarında düşüş yaşamasıydı. Ancak Toyota bundan biraz daha az etkilendi.

Elektrikli araç satışları rekabeti artırıyor

Ortaya çıkan bu tablo sonrasında Toyota bir açıklama yaptı. Sözcü tarafından gerçekleştirilen açıklamada, odak noktalarının sıralamadan ziyade müşterilere hizmet olduğu ifade edildi. Yani Toyota için sıralama çok önemli değildi. En çok satan otomobil markası olması şirketi değiştirmedi.

Öte yandan elektrikli araçlar konusuna daha büyük bir vurgu yapmak gerekiyor. Özellikle büyük şirketler elektrikli araçlar konusunda çok çaba sarf ediyor. Bunun bir diğer nedeni ise Tesla gibi şirketlere karşı ayakta kalabilmek. İlerleyen yıllarda elektrikli otomobiller en büyük gündem maddelerinden birisi olacak. Peki en çok satan otomobil markası Toyota ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Britanya Petrol Yasağı Renault Tarafından Destekleniyor

>> Hoşnutsuz çalışan, Mercedes-Benz fabrikasında 50 kamyoneti enkaza çevirdi! Nasıl mı?