Xbox Game Pass 18 Milyon Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Xbox Game Pass cephanesini güçlendiriyor

Microsoft’un Netflix benzeri oyun abonelik platformu Xbox Game Pass 18 milyon abone sayısına ulaştı. Oyuncuların çok beğendiği platform böylece hızlı yükselişini sürdürdü.

Game Pass’e olan ilgi, Xbox ve PC oyuncuları tarafından gittikçe artmakta. “Oyunlar için Netflix” olarak da bilinen servisin kullanıcı sayısı 18 milyonu aştı. Son olarak, geçtiğimiz 2020 sonbaharında platformun üye sayısı 15 milyon seviyesindeydi. Özellikle platform aylık 50 liradan az fiyata sunduğu 200 civarında oyun sayesinde oyuncular arasında büyük bir ilgi yakaladı.

Microsoft’un platform üzerindeki agresif çalışmaları bir yılı aşmış durumda. Firma açısından bu platformun gelecekte büyük yeri var. Başka bir deyişle, firma oyun bölümünün geleceğini bu platforma bağlamış halde. Bungie yapımı Destiny 2, 2020’nin sonlarında yerini aldı. Control de ayrıca hem Xbox için hem de Bilgisayar için Game Pass ile oynanabilir.

Firmanın finansal rapoları açıklanırken Microsoft CEO’su Satya Nadella oyun rakamlarını da açıkladı. İlk olarak açıklamada Xbox Live’ın 100 milyondan fazla abonesi olduğunu söyledi. Aynı zamanda Nadella Xbox Series X ve Series S modellerinin markanın en başarılı ürün çıkışlarını yakaladığını söyledi. Nadella, “Çıktığı ayda en çok satan iki cihazımız” ifadesini dile getirdi.

Xbox Game Pass cephanesini güçlendiriyor

Microsoft bu amaçla birçok oyun firmasını da bünyesine kattı. Bu firmalara ait oyunlar da artık Game Pass’te var olmaya başladı. Son olarak Xbox cephanesine dahil olan firma ise ZeniMax Media oldu. Bu firma üst kimliği ile heyecan yaratmıyor olabilir. ZeniMax bünyesinde Doom, Fallout, The Elder Scrolls gibi önemli oyunların yapımcısı Bethesda Softworks’ü ihtiva ediyor. O halde bu oyunların ve gelecek yeni versiyonlarının varlığı bile Game Pass’in değerini büyük oranda artırır diyebiliriz.

Game Pass potansiyel müşterileri için birçok promosyon sunuluyor. Microsoft daha önce bu sisteme dahil olmamış oyunculara büyük indirimler sunabiliyor. Ayrıca bir Game Pass Ultimate üyeliği alırsanız hem Xbox hem PC Game Pass üyelikleri edinebilirken üstüne Xbox Live imkanları da size sunuluyor. Ultimate üyelik xCloud bulut oyun sistemini içerse de ülkemizde henüz server mesafesi nedeniyle kullanımı yaygınlaşmadı. ABD’li kullanıcılar bir aylık Disney Plus üyeliğini ücretsiz olarak Ultimate üyeliğin yanında edinme şansına sahip.

Game Pass, sunduğu avantajlarla daha fazla ilgiyi çekeceğe benziyor. En fazla bir gün oynanacak oyunların bile tek başlarına 500 liralara ulaşıp hatta aştıkları günümüzde abonelik sistemleri firmalarla oyunculara karşılıklı fayda sağlayan sistemler olacağa benziyor.

Diğer haberler:

>> Atari Oyunları Plex ile Aboneliğe Açılıyor

>> Konami Oyun Bölümünü Kapatmayacağını Açıkladı