En Kolay Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri: Hem de Ücretsiz!

Google kuantum bilgisayarı

Bu yazımızda sizler için en kolay bilgisayar hızlandırma yöntemleri ile karşınızdayız. Bu yöntemler sayesinde bilgisayarınız uçuşa geçecek!

Bildiğiniz üzere çoğu oyunda, kullanıcıların en dikkat ettiği şey FPS değerleri. Hikayeleri oyunlarda FPS değerinin akış açısından bir miktar da olsa önemi mevcut. Fakat PvP dediğimiz Player vs. Player oyunlarda, rakibi daha erken fark edebilmek ve kusursuz oynayabilmek adına FPS değerinizin yüksek olması gerekir.

FPS, ekranınıza yansıyan görüntünün saniyedeki kare hızını ifade eder. Eğer kusursuz bir görüntü istiyorsanız FPS değerinizin 60’dan aşağı düşmemesi gerekir. Eğer 60’dan aşağı düşerse performans olarak önemli ölçüde kayıplar yaşarsınız. Eğer sizin de bilgisayarınızda 60 FPS değerine ulaşamamaktan yorulduysanız, oyunda maksimum performansı elde etmek istiyorsanız, sizlere paylaştığımız FPS arttırma rehberindeki tüm yöntemleri uygulamanızı öneriyoruz. İşte oyun içi FPS arttırmak için yapmanız gereken tüm yöntemler.

En Kolay Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri: Hem de Ücretsiz!

Bilgisayar Hızlandırma

Ekran çözünürlüğünüzü düşürün

Genellikle çoğu kullanıcı, 1080p çözünürlüğünde oyun oynuyor. Online oyunlarda çözünürlüğü yükseltmenin pek de bir manası bulunmuyor. Çünkü 720 piksel çözünürlüğüne düşürdüğünüzde ekranda herhangi bir çamurlaşma söz konusu değil. Bu yüzden ekran çözünürlüğünü düşürdüğünüz takdirde, oyun performansında ciddi bir artış meydana gelecektir.

Anti-aliasing, örtüşme önleme özelliğini kapatın

Bu özelliği, isterseniz grafik sürücü ayarlarınızda isterseniz de oynadığınız oyunun ayarlarından kapatabilirsiniz. Size kaliteli görüntü vermeyi amaçlayan bu özelliği kapattığınız takdirde FPS değerlerinde önemli bir artış meydana gelecektir.

 

Driver Booster gibi uygulamalar ile sisteminizi hep en güncelde tutun

Bildiğiniz üzere bu tür uygulamalar sürücünüzün her zaman güncel kalmasını sağlıyor. Ayrıca Driver Booster programında oyun içi hızlandırma seçeneği bulunuyor. Game Boost özelliğini aktif ederek bilgisayarınızın oyun içi performansında gözle görülür bir artış fark edeceksiniz.

Bilgisayarınızı temizleyin

Bu yöntem size çok basit gibi gelebilir fakat yüksek ısıda çalışan bilgisayarlar düşük FPS performansı gösterir. Temelden başlamak gerekirse bu yöntem ile temiz bir başlangıç yapmalısınız.

 

MSConfig kısmından başlangıç uygulamalarını devre dışı bırakın

Yine FPS arttırma konusundaki en temel kusurlardan biri olan başlangıç uygulamalarını ele alacağız. Başlat sekmesine msconfig yazarak açılan penceredeki ‘Başlatma’ sekmesinden, bilgisayarınızı açtığınızda karşınıza çıkacak uygulamaları devre dışı bırakmalısınız. Böylece FPS değerinizde ufak da olsa düşüş yaşanacaktır.

İlgili Haberler:

>> Crysis 4 Duyuruldu! Yine Türkçe Dublaj Olacak Mı?