Daha Akıcı Oyun Deneyimi İçin FPS Arttırma Yöntemleri!

FPS Arttırma Yöntemleri

Bu yazımızda sizler için FPS arttırma yöntemleri ile daha akıcı bir oyun deneyimi yaşamak için yapmamız gerekenlerden bahsedeceğiz. İşte detaylar.

FPS türü oyunlarda genellikle saniye başına görmekte olduğumuz kare değerinin yüksek olması gerekiyor. Özellikle rekabetçi oyunlara baktığımızda rakiplere kıyasla daha üstün bir avantaj sağlamak adına yüksek FPS değerlerine sahip olmamız gerekmektedir. Rekabetçi oyunları genel olarak incelediğimizde işlemci ve ekran kartı gibi donanımların FPS değerlerinde önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Bu yazımızda ise sizler için herhangi bir donanım değiştirmeden FPS değerini yükseltmek için gereken yöntemlerden bahsedeceğiz. İşte detaylar.

Daha Akıcı Oyun Deneyimi İçin FPS Arttırma Yöntemleri!

FPS Arttırma Yöntemleri

İşlemci

Eğer işlemciniz bilgisayarınıza göre düşük Bir performans sergiliyorsa, FPS değeriniz beklediğinizden düşük olacaktır. Bunu çözmeniz için gerekli olan en önemli şey ise herhangi bir donanım değiştirmeden işlemcinin gücünü yükseltmek. Bunu yapmak için ise hız aşırtma işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Çünkü valorant veya CS:GO gibi oyunlarda genellikle FPS değerini etkileyen en önemli husus işlemcidir. Eğer işlemciniz hız aşırtma özelliğini desteklemiyorsa termal macun yenilemesini yapmalısınız . Çünkü eğer uzun süredir işlemcinizi bilgisayarınızdan sökmüyorsanız, termal macununuzun kurumuş olma ihtimali bir hayli yüksek. Termal macun yenileme işlemini yaptıktan sonra ise artık işlemciniz yüksek derecelere çıkmayacak. Bu sayede daha yüksek performans gösterecektir.

Ekran Kart

Eğer ekran kartınızı değiştiremiyorsanız fakat bu ekran kartı ile daha yüksek performans yakalamak istiyorsanız yapacağınız ilk işlem yine işlemci tarafında olduğu gibi hız aşırtma yapıp yapamayacağınıza bakmaktır. Eğer hız aşırtma yapabiliyorsanız, ekran kartınıza bu işlemi uygulamanızı öneririz. Bu durumda ekran kartı beklediğinizden den çok daha yüksek performans sergileyecektir. Tabii bu işlem, beraberinde yüksek ısınma gibi sorunları da beraberinde getirecektir. Bunun için özel soğutma sistemleri kurmanız gerekmektedir.

Gereksiz Dosya

FPS değerini etkileyen en önemli unsurlardan biri ise bilgisayarınızdaki gereksiz dosyalardır. Eğer depolamanızda yeteri kadar yer yoksa, FPS değerlerinizde ciddi düşüşler yaşanacaktır. Bu yüzden bilgisayardaki gereksiz dosyaları temizlemenizi öneriyoruz.

RAM Bellek

Geçici hafıza olarak nitelendirebileceğimiz RAM bellekteki sıkışmalar yine FPS değerlerinin düşmesine neden olur. Görev yöneticisinden bilgisayarınızda yüksek RAM kullanan uygulamaları kapatarak FPS drop dediğimiz durumun yaşanmasını da engelleyebilirsiniz.

FPS arttırma yöntemleri yazımızda sizler için herhangi bir donanımı değiştirmeden nasıl daha iyi bir oyun deneyimine sahip olabileceğinizi anlattık. Önümüzdeki günlerde farklı rehber yazıları ile karşımıza çıkmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Xiaomi Katlanır Telefon Yolda: Z Fold 3’e Büyük Rakip!

>> İşte iPhone 14 ve iPhone 13 Serisi Arasındaki Temel Farklar!