En Tehlikeli Hacker Şebekeleri Teker Teker Çökertiliyor: Büyük Vurgunlar Yapmışlardı

Google milyarlarca kullanıcı

Tüm dünya tarafından en tehlikeli hacker şebekeleri olarak adlandırılan yapılar, teker teker aşağı indiriliyor. Onların yaptıkları vurgunları duyunca ağzınız açık kalacak.

Siber güvenlik günümüzün en önemli konuları arasında yer alıyor. Her şeyin dijitalleşmeye başladığı şu son dönemlerde hackerlara karşı korunmanın daha fazla önem kazandığını söyleyebiliriz. Avrupa Birliği Polis Teşkilatı tarafından yapılan operasyonlarla birlikte, çok önemli hacker şebekeleri altüst edildi

Bu şebekelerin daha çok ortak altyapılar kullandığı görülüyor. Dijital dünyanın hayata egemen olması ile birlikte bu tür bir şebekelerin yeni sistemler kullandığı görünüyor. Fakat Avrupa genelinde çalışan polis teşkilatı, bu tür yapılara nefes aldırmamaya gayret gösteriyor.

En tehlikeli hacker şebekeleri bakın nasıl vurgunlar yaptı

Beyaz şapkalı hackerlar tarafından da uzun süredir izlenen korsanlar, Emotet isimli ortak bir altyapı kullanıyordu. Bu altyapı ile birlikte bilgisayar korsanları okul, hastane, banka ve kamu kurumlarına saldırıyordu. Hackerlar tarafından kullanılan ortak altyapılar onlara çok büyük kolaylıklar sağlıyor.

en tehlikeli hacker şebekeleri
Normal şartlarda herhangi bir kurum ya da şirketin birilerine sızmak çok kolay olmuyor. Fakat kurulacak yeni altyapılar kolaylıkla sistemlerin ele geçirilmesini sağlıyor. Yakalanan korsanlar kamu kurum ve kuruluşları hackleyerek onlardan belirli miktarlarda fidye koparıyor. En tehlikeli hacker şebekeleri Emotet tarzındaki altyapılar ile bunu kolaylıkla yapabiliyordu.

Bilgisayar korsanları yapılan operasyonlarla yakalandı

Hackerlar tarafından yapılan vurgunları bilançosu ortaya çıktı. Buna göre 2,5 milyar dolar civarında bir rakamdan bahsediliyor. Bugüne kadar hackerlar altyapıyı kullanarak böylesine yüksek bir parayı gasp etti. Kullanılan altyapı ile birlikte haftada 10 milyon civarında e-mail gönderildiği söylendi.

Gönderilen e-mailler genellikle saldırmak istedikleri şirketin çalışanlarına gidiyordu. Firmanın içerisinde kod çalıştırarak orayı ele geçirmeyi kolay hale getiriyorlardı. Bugüne kadar 500 bin dolar seviyesinde Bitcoin vurgunu yaptıkları da ortaya çıktı. Truva atı sistemleri, görünen o ki hackerların gözdesi olmaya devam ediyor.

Peki siz yapılan tüm bu saldırılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Microsoft Kaynak Kodları Hacklendi: Bütün Bilgisayarlar Tehlike Altında

>> Bakan Selçuk Eba Saldırısı Hakkında Konuştu Bakın Saldırı Nasıl Olmuş?