Eski Çalışanı Facebook Hakkında Konuştu: Pilleri Kasıtlı Tüketiyor

Eski çalışanı Facebook

Eski çalışanı Facebook ile alakalı ilginç iddialarda bulundu. Uzun süredir devam eden bir söylenti, Facebook ve Facebook Messenger uygulamalarının, uygulamaların yüklü olduğu cep telefonlarında pili tükettiğini öne sürüyor.

New York Post tarafından bildirildiği üzere, aslında Facebook’un yaptığı şeyin bir adı var, buna “negatif test” deniyor ve teknoloji şirketlerinin bir uygulamanın özelliklerini test etmek için birinin telefonundaki pilleri gizlice bitirmesine izin veriyor. Hayward, negatif testlere katılmayı reddettiği için Facebook ana şirketi Meta tarafından kovulan bir veri bilimcisi. Kendisi yaptığı açıklamada, “yöneticiye ‘bu birine zarar verebilir’ dedim ve birkaç kişiye zarar vererek daha geniş kitlelere yardımcı olabileceğimizi söyledi” dedi.

Hayward, Kasım ayında Meta tarafından görevden alındı ve başlangıçta şirkete karşı Manhattan Federal Mahkemesinde dava açtı. Davanın geri çekilmesi gerekiyor çünkü Meta’nın çalışma koşulları, Hayward’ı davasını tahkimde savunmaya zorladı.

Eski çalışanı Facebook cep telefonu pillerini tüketiyor dedi

O eski çalışan, çoğu insanın Facebook ve diğer sosyal medya şirketlerinin pilinizi kasıtlı olarak tüketebileceği konusunda hiçbir fikri olmadığını söylüyor. Negatif test uygulaması hakkında yorum yapan avukat, “Bu açıkça yasa dışı. Telefonumun pilinin herhangi biri tarafından manipüle edilebilmesi çileden çıkarıyor.”

Eski çalışanı Facebook

İlk olarak 2019’da işe alınan Hayward, metadan yıllık altı haneli bir maaş çeki alıyordu. Ancak şirketin negatif test yapma talebine gelince, Hayward bu testi yapmayı reddetti ve bunu yüksek bir bedelle ödedi.

Facebook planı üzerinde çalışıyor

Meta’daki çalışması sırasında bir noktada şirket, Hayward’a “Düşünceli negatif testler nasıl yapılır” başlıklı bir şirket içi eğitim belgesi verdi. Belge, bu tür testlerin nasıl çalıştırılacağına dair örnekler içeriyordu.

Eski çalışanı Facebook hakkında belgeleriyle konuştu. Belgeyi okuduktan sonra Hayward, Facebook’un daha önce negatif test kullandığını düşündüğünü söyledi. Facebook stratejisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi yorum bölümüne yazın.

İlgili Haberler:

>> Aynı Kişiyle mi Flört Ediyorum, Aldatılıyor muyum? Bunu Öğrenmek İçin Facebook’ta Grup Kuruldu!

>> Ücretli Facebook ve Instagram Yayın Hayatına Başladı