Nvidia RTX 3060 Anti-Madenci Kartları Piyasayı Karıştırdı

Nvidia RTX 3060 kartında yer alan anti-madencilik önlemlerinin aşılamayacağından emin

Henüz resmi olarak piyasaya çıkmamasına rağmen Nvidia RTX 3060 kartlar etkilerini hemen gösterdi. Bu yüzden kartın bu özelliğini bilmeden alan madenciler kartları kullanmadan tekrar satıyor.

.

Nvidia’nın RTX 30 serisinin yeni üyesi 3060, resmi olarak haftasonu piyasaya çıkacak. Buna rağmen kartlar Amerika Birleşik Devletleri’nde çevrim içi mağazalarda satılmaya başladı. Bununla birlikte beklendiği gibi yok sattı.

Belarus’ta donanım satan bir mağaza üç tane Gigabyt Eagle model RTX 3060’ı  satışa sundu. Ancak bunun üzerine site çöktü ve 404 hatası vermeye başladı. Belarus için giden kartların görsellerinde seri numaralarının da olduğu dikkat çekti. Yaşanan bu durum karta olan ilginin boyutunu gözler önüne serdi.

Kripto para madencileri de dahil herkes bu kartları daha piyasaya resmi çıkış yapmadan kapıştı. Ne var ki bu kartları alan madencilerin bir kısmı kartları kırmaya çalışmak için alırken bazılarının da bu durumdan haberdar olmadıklarını sanıyoruz.

 

Nvidia RTX 3060 kartında yer alan anti-madencilik önlemlerinin aşılamayacağından emin

Nvidia ise bu kartlarında aldıkları önlemlerin aşılamayacağında ısrarcı. “Son kullanıcılar bu kartta yer alan sürücü kısıtlamalarını aşamaz. Sürücü, grafik çipi ve BIOS arasında özel bir bağlantı kurduk. Yazılımın üzerinde yapılacak oynamalarla bu sınırlamanın kalkması mümkün değil.” açıklamalarını yapmıştı.

Böylelikle RTX 3060 kartlarındaki bu sistem özellikle Ethereum madenciliğini anlayabilen bir algoritma taşıyor. Umuyoruz ki bu algoritmalar yanlışlıkla oyunlarla bu işlemleri karıştırmaz. NVIDIA GeForce RTX 3060

Bu kartlarla madencilik yapmayı denemek elbette mümkün. Ve fakat bu kartın madencilik kapasitesi olması gerekenin çok altında olacak. Kartın şimdiden ikinci el pazarlarına da düştüğü ortaya çıktı. Bunun sebebinin muhtemelen kartın bu özelliğini bilmeyen madenciler olduğunu sanıyoruz. Kartın özellikle iyi bir kartı madencilerin elinden kapmakta zorlanan oyunculara ilaç gibi gelmesini bekliyoruz. Kartta üst modellerde dahi olmayan 12 GB VRAM bulunuyor. Kartın çekirdeği 2 GHz saat hızlarına kadar ulaşabilme potansiyelinmde. Açıkçası bu kartlardan bir tane bulabilen oyuncuların daha üst seviye modelleri çok fazla aramayacağını düşünüyoruz.

Özellikle ülkemiz için yüksek fiyatlar istenmesini beklediğimiz bu kart yine de Ampere mimarisini taşıyan en ucuz kart olacak. Madencileri engellemesi beklenen özellikleri sayesinde bu kadar güçlü bir karta ihtiyacı olmayanların bile ilgisini çekeceğinden eminiz. Bu yüzden eğer bir tane satın almak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekecek. 

Diğer haberler:

>> GeForce Now ile hangi oyunlar oynanır: İşte detaylar

>> Bitcoin Madenciliği Arjantin’den Fazla Elektrik Tüketiyor

. . . . .