Facebook Bazı Uygulamalar Hakkında Yeni Kararlar Alıyor

Facebook kullanım oranı

Facebook bazı uygulamalar ile ilgili son derece önemli kararlar alıyor. Şirketin bu yeni kararlar ile birlikte bazı uygulamaları kapatma ihtimali ortaya çıktı.

En şaibeli sosyal medya platformu olarak bilinen Facebook bazı uygulamalar hakkında yeni kararlar alıyor. Şirket yakın arkadaşlar ve hava durumu uyarıları gibi gerçek zamanlı konumu öğrenen bazı uygulamalar hakkında hizmeti bitirme kararı aldı.

Bildiğiniz üzere Facebook hakkında çok fazla dava açıldı. Şirket bu davalarla mücadele etme konusunda açıkçası yeteri kadar kararlı davranmıyor. Bu nedenle çok sert eleştirilerin odağında kalan Facebook durumu değiştirmeye gayret gösteriyor. Bunun için bazı uygulamaları gözden çıkardı.

Facebook bazı uygulamalar için kararını verdi

Facebook ile ilgili ortaya atılan en büyük iddialar kullanıcı verilerini kullanması ile ilgiliydi. Mesajlar, konum ve arama geçmişi gibi detaylar üzerinden reklam sunması etik bulunmuyordu. Tüm bu sebeplerden dolayı Facebook adeta ateş çemberinin ortasına düştü.

Facebook bazı uygulamalar

ABD’li sosyal medya devi bu durumu değiştirebilmek için bazı yeni kararlar aldı. Yakın arkadaşlar ve hava durumu uyarıları gibi gerçek zamanlı konum takibi yapan uygulamalar kaldırılıyor. Bu hizmetler 31 Mayıs 2027 tarihinden itibaren kullanılamaz hale gelecek. Böylece Facebook bir konuda daha kendisini aklamak istiyor.

Facebook başka bazı uygulamaları kaldırabilir

Dünyanın en büyük sosyal medya devleri içerisinde yer alan Facebook başka bazı uygulamaları kaldırma ihtimaline sahip. Facebook yöneticisi konum takibi yapan uygulamaların hedefte olduğunu söyledi. Bu uygulamalar hızlı bir şekilde işlevsiz hale getirilebilir.

Coğrafi konum verilerini toplamayı durduracağını gösteren Facebook böylece biraz daha güven kazandı. Ancak şirketin tamamen bir güven deposu haline gelmesi o kadar kolay olmayacak. Özellikle kullanıcı verilerinin işlendiği bazı uygulamaların tamamen ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi halde birçok kullanıcı Facebook uygulamalarına güven konusunda sorun yaşayacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple iPhone Cihazlarda Reklam Hassasiyeti Sağlayacak: Faturası Facebook’a Kesilecek

>> Facebook Zararlı İçerikler Konusunda Sınıfta Kaldı: Yeni Rapor Ortaya Çıktı