Apple iPhone Cihazlarda Reklam Hassasiyeti Sağlayacak: Faturası Facebook’a Kesilecek

Apple kullanıcı verilerini

Apple iPhone cihazlarda reklam hassasiyeti için kolları sıvadı. Şirket yeni aldığı karar ile birlikte Facebook tarzı uygulamaları önemli ölçüde zor durumda bırakacak.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple, gizliliğe büyük bir önem veriyor. Gerçek hayatta bahsi açılan ihtiyaçlar bile uygulama üzerinden karşımıza çıkabiliyor. Apple bunun gizliliğe zarar verdiğini düşünüyor. Birçok uygulama sizi dinleyip karşınıza reklamlar çıkarıyor.

Arkadaşlarınızla yazışmanızda bile Facebook tarzı uygulamaların çok ciddi veri akışı sağladığını biliyoruz. Böylece kişiye özel reklam bile oluşturulabiliyor. Bilgisayarlarda her ne kadar reklam engelleyici ile bu iş çözülse bile yine de cep telefonları için aynı durum söz konusu değil.

Apple iPhone cihazlarda yeni dönem

Apple tarafından alınan yeni bir karar ile birlikte uygulama izleme şeffaflığı geliyor. Bu özellik iPhone kullanıcılarının reklam verenler tarafından hedef alınmasını engelleyecek. Böylece şirketin gizliliğe büyük önem verdiği daha rahat anlaşılıyor.

Apple iPhone cihazlarda reklam

ABD’li teknoloji devi şu sıralar bahsi geçen gizlilik yazılımını geliştirmeye çalışıyor. Reklamlardan milyarlarca dolar kazanan Facebook ise yapılacak yeniliğe fazlasıyla tepkili. Kullanıcı gizliliğine yönelik bu saygısızlık her geçen yıl daha fazla büyüyor. Bu durum Apple tarafından kabul edilemez.

Facebook büyük zarar edecek

Sosyal medya analistleri tarafından yapılan açıklamalara göre Facebook bu gizlilik değişikliği ile birlikte 10 milyar dolarlık reklam kaybı yaşayacak. Apple yöneticileri de aynı görüşe sahip. Kullanıcılarının gizliliğini savunmak için şirketlere zarar vermenin önemli olmadığını düşünüyorlar. Bu nedenle kullanıcı gizliliğini en üst seviyede koruma niyetleri var.

Google gibi markalar bu durumdan daha az etkilenecek. Apple istese bile arama motorları üzerinden yapılan aramaları engelleyemez. Bu nedenle Google tarzı platformlar reklam yönünden biraz daha şanslı olacak. Apple ilerleyen dönemlerde arama motorları için de bazı kurallar getirebilir. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple-Man Filmi Davalık Oldu! Bilin Bakalım Kim Dava Etti?

>> Apple Elektrikli Otomobil Bakın Hangi Özelliğe Sahip Olacak