Facebook Clearview AI’ın verilerini kullanmasını engellemek istiyor

Facebook Clearview AI’ın verilerini kullanmasını engellemek istiyor

PAYLAŞ
Facebook kullanıcısı

Facebook, yüz verilerini toplayan Clearview AI’ın verilerini kullanmasını engellemek için mahkemenin yolunu tuttu.

Gizlilik konusunda sık sık gündeme gelen Facebook, bu sefer haklı bir haber ile gündeme oturdu. Geçtiğimiz aylarda Clearview AI firmasının yüz tanıma verilerini toplamasını engellemek isteyen Facebook, bu konu hakkında ilk atılımını yapmıştı. Verilerin gönderimini engelleyen sosyal medya devi şimdi de firmanın topladığı verileri silmesini istiyor.

Apple Wi-Fi çipi yüzünden tazminat ödeyecek

Facebook’un iddialarını göre Clearview AI firması; Facebook ve Instagram’dan yüz tanıma verilerini farklı yollar ile toplamış. Toplanan bu veriler muhtemelen Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne aykırı bir şekilde toplanmış. Sosyal medya devi toplanan bu verilerin silinmesi ve kullanımının engellenmesi için Clearview’i dava etmeye hazırlanıyor.

Kasım ayında düzenlenecek olan Amerika Birleşik Devletleri Seçimleri için güvenliği üst seviyeye çıkaran firmanın, bir kez daha seçimleri dolaylı yoldan manipüle etme gibi bir şansı bulunmuyor. Eğer seçimlerde Facebook’un adı geçerse sosyal medya devi bu sefer daha büyük tazminatlar ödemeye mahkum kalabilir.

Microsoft dünya sağlığına 40 milyon dolarlık destek sağladı!

Clearview CEO’su Hoan Ton-That, şirketinin halka açık bilgilere değişiklik hakkına sahip olduğunu iddia ederek bu iddialara karşı firmasını savundu.

Facebook

Ancak yapay zeka ile kişilerin yüz tanıma verilerini toplayan Clearview firması muhtemelen mahkeme tarafından suçlu bulunacak. Firmaya kesilecek olan cezayı şimdiden tahmin etmek oldukça zor.


CEVAP VER