Facebook Clubhouse Benzeri Uygulamasını ABD’de Kullanıma Açıyor

Clubhouse benzeri Facebook odaları kendine has bir yapıya sahip

Facebook canlı ses yayını yapmaya yarayan Clubhouse benzeri sistemini ilk olarak ABD’de kullanıma açıyor. Böylece “Canlı Ses Odaları” özelliği iOS ve Android cihazlar ile kullanılmaya başlayacak.

Facebook da sonunda Clubhouse ile rekabet etmesini beklediği özelliğini kullanıma açmaya başladı. Live Audio Rooms yani “Canlı Ses Odaları” özelliği ilk çıkışını Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştiriyor. Firma, yaptığı açıklamada özelliğin bazı ünlü kişi ve gruplara açıldığını duyurdu. Şimdilik ise bu özellik sadece iOS ve Android cihazlardaki uygulamalar ile kullanılıyor. Ayrıca herkesin aynı anda da 50 kişiye kadar konuşmacı mümkün olacak. Dinleyici tarafında ise kişi sınırlaması bulunmuyor. Bu da dinleyici sayısının da kısıtlı olduğu Clubhouse karşısında büyük bir avantaj olarak görülmekte.

Facebook duyurduğu özellikle ilgili kendine özel şık farklılıklar da hazırlamış. Canlı bir ses odasında arkadaşınız katıldığında bildirim almanız bunlardan ilki. Ayrıca sistem canlı altyazı desteği de sunacak. Şimdilik bu da tabii ki sadece İngilizce. Bu sistemde de sohbete katılım gerçekleştirmek için el kaldırma butonu olacak. Son olarak, sohbet boyunca etkileşim için tepkiler de sistemde yer alıyor. Benzer uygulamalar arasında şimdilik sadece Twitter Spaces altyazı destekliyor. Oysaki Clubhouse’da takibi kolaylaştıran ya da engelli kullanıcılara bir imkan sağlayacak bu özellik yok.

Clubhouse benzeri Facebook odaları kendine has bir yapıya sahip

Facebook gruplarının yöneticileri grup çerçevesinde kimin oda oluşturabileceğine izin verme hakkına sahip olacak. Tercih eden yöneticiler; moderatörler, üyeler ya da diğer yöneticilerin oda açıp açamayacağına karar veriyor olacak. Genele açık grup sohbetleri grup dışından erişime de açık olacak. Lakin özel gruplarda bu durum üyelerle sınırlı olacak. Bununla birlikte, sistem kâr amacı gütmeyen gruplara bağış yapmayı sağlayan sistemlerle desteklenecek. Böylece onaylanan gruplar kâr amacı gütmedikleri amaçlar için bağış toplayacaklar. Bu bağış sisteminin olacak olması da Clubhouse karşısında önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Clubhouse’dan farklı olarak Facebook Canlı Ses Odaları platformun yapısına benzer bir şekilde bi ağ oluşturmayı amaçlıyor. Başlangıçta bu özellik TOKiMONSTA, Joe Budden ve Russell Wilson gibi müzik, medya ve sporun önemli isimlerinden bazılarına açık hale geldi. Ayrıca Facebook yakında podcast servisini de sunmaya başlayacak. Bu yüzden firma şimdiden bazı podcast yayıncılarını bünyesine kattı bile.

Diğer haberler:

>> En fazla kazandıran kripto paralar bakın hangileri oldu (14 – 21 Haziran)

>> Kripto Paralarda Bu Hafta Neler Yaşandı: Çok Heyecanlı Bir Hafta Oldu (14 – 21 Haziran)