Facebook Yalan Haberlere Savaş Açıyor: Bu Defa Çok Ciddi

Facebook kullanım oranı

Dünyanın en önemli sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook yalan haberlere savaş açma kararı aldı. Şirketin Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle böyle bir karara başvurduğu görülüyor.

Rusya ile faaliyetlerini önemli ölçüde kısıtlayan Facebook yeni kararlar almanın eşiğinde. Şirket birçok yalan haber nedeniyle bazı grupların ön plana çıkmasından hoşlanmıyor. Bu nedenle gruplar için yeni bir hizmet kullanıma sunmak istiyor. Bu hizmet tamamen yalan haberleri önlemeye yönelik olacak.

Geçmişi pek aydınlık olmayan ve çok fazla şaibeli işe karışan Facebook birçok farklı karar alıyor. Facebook grupları; yemek tarifi paylaşanlardan spor sayfalarına kadar birçok konuyu kendi içinde barındırabiliyor. Tüm şaibelerden ve geçmişin karanlığından uzak kalmak isteyen Facebook ise onların yalan haber yapmasını istemiyor.

Facebook yalan haberlere savaş ilan etti

Sosyal medya devinin grupları içerisinde siyaset ve askeri odaklı gruplar var. Bu siyaset ve askeri odaklı gruplar ne yazık ki her zaman için doğru bilgi paylaşmıyor. Bazen kasıtlı kimi zaman kasıtsız olarak paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımların yanlış haber niteliği taşıması şirketin denetlemesini zorunlu kılıyor.

sosyal medya grupları

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre artık sistem tarafından otomatik olarak tarama yapılacak. Facebook 80 civarında kuruluşla ortak çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar ile birlikte yalan haberin tamamen önüne geçmek istiyorlar. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşta çok fazla yalan haber var.

Gönderiler otomatik olarak kaldırılacak

Facebook tarafından geliştirilecek olan bu algoritma yalan haber taşıyan tüm gönderileri otomatik olarak ortadan kaldıracak. Böylece herhangi bir problem kalmayacak. Ancak bu yalan haberleri seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Facebook çok fazla algoritmaya sahip. Bu algoritmaları doğru bir şekilde kullanırsak yalan haberler ile ilgili herhangi bir sorun kalmayacak. Fakat burada asıl önemli olan çok geç olmadan hızlı bir şekilde algoritmaların yalan haberleri fark edebilmesi. Gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Aşı Olmayan Giremez! Apple, Facebook ve Google Gibi Şirketlerden yeni Kovid Önlemleri

>> Apple iPhone Cihazlarda Reklam Hassasiyeti Sağlayacak: Faturası Facebook’a Kesilecek