Facebook Kripto Para Projesini Sonlandırdı: Çok Fazla Baskı Var

Facebook kullanım oranı

Facebook kripto para projesini sonlandırmak zorunda kaldı. Özellikle son dönemlerde yaşananlar böyle bir kararın alınma ihtimalini güçlendiriyor. Hadi gelin konu ile ilgili merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Sosyal medya platformları içerisinde Facebook çok farklı bir yere sahip. Hem kullanıcı sayısının fazla olması hem de uzun yıllardır hizmet veren bir şirket olması onu ön plana çıkarıyor. Böylesine büyük bir sosyal medya gücüne sahip olan Facebook geçtiğimiz aylarda ismini Meta olarak değiştirdi.

Metaverse sektörüne yaptığı yatırımlar nedeniyle ismini Meta olarak değiştirme kararı alan Facebook şirketi hemen ardından kripto para çıkarmak için kolları sıvamıştı. Ancak gelen baskılara dayanamayan Meta, sonunda diem isimli bu kripto para projesinden tamamen çekildi.

Facebook kripto para projesini ortadan kaldırdı

Meta tarafından geliştirilen diem isimli bu kripto para neredeyse tamamen hazırdı. Hatta Novi isimli dijital cüzdan bile şirket yetkilileri tarafından tanıtıldı. Fakat ani bir şekilde diem projesi ile ilgili baskı aşırı derecede arttı. Facebook CEO’su Mark zuckerberg bu konuda ifade vermek zorunda kaldı.

Facebook kripto para projesini

Diem isimli dijital varlık Visa, Mastercard ve PayPal gibi şirketler tarafından destekleniyordu. Hatta birçok şirketin bu projeye destek vermek için sırada beklediği bile söylendi. Hiç beklenmeyen bir şekilde bu proje rafa kaldırıldı. Aslına bakacak olursak kimse böyle bir karar alınmasını beklemiyordu.

Meta NFT projelerine yoğunlaşabilir

Konuyla ilgili gelen son detaylara baktığımızda Meta için bazı öngörülerin ortaya atıldığı ifade ediliyor. Şirket NFT projelerine biraz daha öncelik vermek istiyor. Diem isimli dijital varlık projesi rafa kaldırılınca mecburen yeni bir proje üzerinde çalışmak zorunda kaldılar.

Meta kesinlikle Blockchain sektöründe yer almak istiyor. Hatta şirket bunu metaverse projeleri ile birleştirmek istiyor. Ancak yasal bazı baskılar nedeniyle hızlı bir şekilde manevra yapılamıyor. Peki sizce Facebook bu konuda neler yapmalı? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kripto Para Düşüşlerinde Bu Yöntemlere Dikkat Edin: En Az Kayıp

>> Kripto Para Yasası Netleşmeye Başladı: Güzel Haberler Var