Facebook Kurucusu Hapis Cezası İle Karşı Karşıya: İşler İyice Karıştı

Facebook kullanım oranı

Facebook kurucusu hapis cezası alma ihtimaline sahip. Şimdilerde ismini Meta olarak değiştiren Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bazı sorunlarla karşı karşıya.

Facebook dünyanın en fazla tartışma yaratan şirketi olarak biliniyor. İsmini değiştiren bu marka Meta olarak biliniyor. Kullanıcı verilerinin gizliliği ile ilgili tartışmalara neden olan Facebook, Cambridge Analytica üzerinden yargılanıyor. Veri skandalının giderek büyümesi Mark Zuckerberg hakkında hapis cezası ihtimalini ortaya çıkardı.

Özellikle son yıllarda veri ihlalleri en büyük problem olarak karşımıza çıkıyor. Aklınıza gelebilecek neredeyse bütün sosyal medya platformları veri ihlallerine neden oluyor. Facebook bu konuda lider diyebiliriz. ABD’li yargıçlar tarafından görülen davada Mark Zuckerberg için hapis cezası ihtimali ortaya çıktı.

Facebook kurucusu hapis yatabilir

Cambridge Analytica şirketin en büyük davası olarak biliniyor. ABD başsavcıları tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte Facebook çok ağır bir ceza alacak gibi görünüyor. Sadece Facebook değil aynı zamanda onun kurucusu bireysel olarak büyük bir zarar görecek.

Facebook kurucusu hapis cezası

Cambridge Analytica tarihin en büyük skandalı olarak kayıtlara geçti. Facebook sırf bu nedenden dolayı bile artık kolay kolay hareket edemeyecek diyebiliriz. Siyasi analiz firması olarak bilinen Cambridge Analytica kullanıcıların verilerini ele geçirmişti. Yasal yolların dışında 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının bilgileri alındı.

Facebook özür dilese bile işe yaramadı

Facebook konuyla ilgili özür diledi. Şirket 5 milyar dolarlık bir rekor para cezası ile karşı karşıya kaldı. Fakat bu durum onu kurtarmadı. Veri ihlalinin kapısını aralayan süreçlere doğrudan dahil olduğu ifade edilen Mark Zuckerberg tüm bu nedenlerden dolayı hapis cezası alabilir.

ABD yargısının bağımsızlığı düşünüldüğünde bu kararın çıkması aslında imkansız değil. Mark Zuckerberg belki de önümüzdeki aylarda belirli bir süre hapis yatacak. Konuyla ilgili dava süreci devam ediyor. Gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Facebook Bazı Uygulamalar Hakkında Yeni Kararlar Alıyor

>> Facebook Şifre Bilginiz Çalınmasın İstiyorsunuz Bunları Silin!