Facebook WhatsApp Mesajlarınızı Okuyabilecek Mi? İşte Yanıtı!

Facebook WhatsApp Mesajlarınızı Okuyabilecek Mi? İşte Yanıtı!

Facebook komplo teorileri
Google News Abone Ol

Son günlerde iyice tepki toplamaya başlayan Facebook, WhatsApp mesajlarınızı okuyabilecek mi? Şu an herkes bunu merak ediyor.

Bir sabah herkese gönderdiği sözleşme ile birlikte büyük bir kıyametin kopmasına neden olan Facebook, tartışma konusu olmaya devam ediyor. Özellikle de verilerin ifşa olduğu ile ilgili açıklamalar büyük bir skandal yarattı. Peki WhatsApp üzerinden Facebook hangi verilere erişebilir?

Bu sorunun ucu oldukça açık. Herkes için farklı bir yorum geçerli. Ancak Türkiye için konuşmak gerekirse, ne yazık ki tüm verilere ulaşabilir. Mesela Avrupa’da GDPR yasaları son derece aktif ve şirketleri fazlasıyla denetliyor. Türkiye’de ise bu yasanın tam olarak aktif olduğunu söylemek mümkün değil.

Facebook WhatsApp mesajlarınızı okumayacağını söylüyor

Mikrofonu suçlanan tarafa çevirecek olursak karşımıza son derece önemli açıklamalar çıkıyor. Facebook tarafından ifade edildiğine göre WhatsApp ile alakalı veri akışı son derece temel düzeyde olacak.

Facebook WhatsApp mesajlarınızı

  • Mesaj ve arama kayıtları Facebook ile paylaşılmayacak.
  • Size ait konum verileri hiçbir platform ile paylaşılmayacak.
  • Gruplar ve bu gruplarda yapılan konuşmalar özel olacak.
  • Rehberiniz ile ilgili veriler Facebook’a aktarılmayacak.

Facebook tarafından yapılan açıklamalar daha çok bu yönde. WhatsApp şirket yöneticilerinden Will Cathcart tüm bu kuralları doğruladı. WhatsApp mesajları uçtan uca şifreli olmaya devam edecek. Tüm bu açıklamalar yapılmaya devam edilse bile herkesin aklında koca bir “ama” var.

Facebook kişiye özel reklamları hangi verilerle gösterecek?

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olan Facebook’a sorarsanız onlar kişisel hiçbir verinin alınmadığını söyleyecektir. Ancak işin asıl tuhaf tarafı ise gösterilecek reklamlarda gizli. Facebook WhatsApp mesajlarınızı okumayacağını söylese bile bu pek doğru değil. Tüm mesajlaşmalar sunucularda saklı olacak.

WhatsApp mesajları dahil olmak üzere tüm veriler bu sunucularda toplanıyor. Şirketin reklam gösterimleri ise yine daha çok bu sunucular üzerinden yapılacak. Yani Facebook, WhatsApp mesajlarınızı okuyarak size özel reklam oluşturacak.

Peki siz Facebook tarafından yapılan açıklamalara güveniyor musunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp beklenen açıklamayı yaptı! Güvenlik koşulları için neden güncelleme ihtiyacı duyuldu?

>> WhatsApp, ya Facebook ya Ölüm Ültimatomundan Sonra Hasar Kontrol Modunda


CEVAP VER