WhatsApp Mesajlarına Ulaşmak Mümkün: Alman Polisi Bunu Yıllardır Yapıyormuş!

WhatsApp Mesajlarına Ulaşmak Mümkün: Alman Polisi Bunu Yıllardır Yapıyormuş!

WhatsApp mesajlarına ulaşmak
Google News Abone Ol

Hepimizi şaşkınlığa uğratan bir habere göre WhatsApp mesajlarına ulaşmak mümkün. Üstelik bu teori filan da değil. Alman polisi yıllardır WhatsApp üzerinden mesajlara ulaşabiliyor. Alman polis departmanı bunu yaklaşık olarak 2 yıldan beridir devam ettirdiğini ifade etti. Peki son derece güvenilir olduğu iddia edilen WhatsApp, bunu nasıl başarıyor? Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Facebook tarafından işletilen WhatsApp platformu dünyanın en güvenlileri arasında yer alıyordu. Hatta çok değil, Cambridge Analytica skandalından hemen önce birçok kişi Facebook tarafından kullanılan sistemi öve öve bitiremiyordu. Bilmeyenler için bu konuda kısa bir hatırlatma yapalım. Facebook şirketi geliştirdiği WhatsApp platformunda uçtan uca şifreleme denilen bir yöntemi kullanıyor. Bu yöntem sayesinde, siz ve başka biri ile olan mesajlaşmalar tamamen güvenli bir şekilde korunuyor. Hatta Facebook tarafından söylendiğine göre şirketin çalışanları bile bu mesajları göremiyor. Ancak durum hiç de öyle değil.

WhatsApp mesajlarına ulaşmak son derece kolay

Alman polis departmanı tarafından yapılan açıklamalarda asla WhatsApp mesajlarının o kadar da iyi korunmadığı ortaya çıktı. Dürüst olmaları ile tanınan Almanlar yine bu yönlerinden taviz vermedi. Facebook şirketi tarafından işletilen WhatsApp platformuna yaklaşık olarak 2 yıldır çok kolay bir şekilde erişim sağladıklarını söylediler. 

WhatsApp mesajlarına ulaşmak

Kısacası Alman polisi istediği iki kişinin mesajlarına rahatlıkla ulaşabiliyor. 2018 yılındaki büyük Noel patlaması için Alman polis teşkilatı bunu kullanmıştı. Hemen sonrasında ise WhatsApp mesajlarına ulaşmak mümkün mü gibi bir soru işareti oluştu. Yapılan açıklamalara göre, bunu yapmak mümkün olmanın ötesinde son derece basit. Yani bu kurum, herhangi bir ek yazılımı kullanmıyor.

Konuyla ilgili detaya inmeyen Alman polisi, kısa bir süre içerisinde istedikleri iki kişinin kendi aralarında yaptıkları uçtan uca şifrelerini kırabildiklerini ifade etti. WhatsApp web üzerinden bu işlem gerçekleştiriliyor. Yapılan bu son açıklamalar ile birlikte, WhatsApp mesajlarına ulaşmak mümkün diyebiliriz. Kısacası, evet hiçbirimiz güvende değiliz. Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç Açıkladı: Araçlarım Hizmeti Kullanıma Sunuluyor

>> WhatsApp Para Gönderme Özelliğini Devreye Aldı. İşte Tüm Detaylar!


2 YORUMLAR

  1. Ole Object kavramı
    Document get element by id (circle) falan
    Güzel resim.
    Bir ara Facebook mesajlaşmada, herhangi biriyle bir defa bile Mesajlaştığımda, o kişinin kişinin bütün canlı canlı mesajlarını görebiliyordum üstelik dandik Samsung Kies markamodel Symbian bir telefonda.

CEVAP VER