Koronavirüs 3. Dalgası Gümbür Gümbür Geliyor: İşte Merak Edilen Detaylar

Yeni maske teknolojisi koronavirüsü

Herkesin fazlasıyla merak ettiği koronavirüs 3. dalgası, kısa bir süre içerisinde toplumda çok daha fazla etkili olabilir. Hadi gelin bilim insanlarının bu konuda neler söylediğine bir bakalım.

Yaz aylarında yavaş yavaş başlayan koronavirüs 2. dalgası açıkçası pek bir panik oluşturmadı. Hem yaz aylarının verdiği rehavet hem de vaka sayılarının düşük çıkması herkesin olumlu düşünmesini sağladı. Peki gerçekten de rehavete kapılacak kadar rahat bir ortam var mıydı?

İşin aslına bakacak olursak yaz aylarında bile çok fazla rehavete kapılmamak gerekiyordu. Sonbahar aylarına girdiğimizde, hasta ve ölüm sayıları çok ciddi seviyelere kadar yükseldi. Böylece bir anda böylesine yüksek bir artışın yaşanması kafalarda soru işareti bıraktı.

Koronavirüs 2. dalgası henüz atlatılmamışken bu sefer de bilim kurulu üyeleri yeni bir tehlikeye dikkat çekti. Buna göre hem ölü hem de vaka sayılarında çok daha yüksek bir artış yaşanabilir.

koronavirüs 3. dalgası hasta ve ölü sayısını artırabilir

Şu anda pandemi nedeniyle çok fazla insan hayatını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. 100 milyona yakın insan pandemi nedeniyle hastalandı. Bazıları bu hastalığı ağır bir şekilde geçirirken kimileri biraz daha az zorlandı.

koronavirüs 3. dalgasıBilim kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgın ile ilgili herkesin hazır olması gereken 3. dalgaya işaret etti. Onun aktardıklarına göre Avrupa ve diğer birçok ülkede böyle bir yayılım bekleniyor. Buradaki yayılımın koronavirüs 3. dalgası oluşturacağı ve ağır sonuçları olacağı ifade ediliyor.

Ona göre tedbirler çok sıkı bir şekilde devam ettirilmeli ve bu dalganın Türkiye’de aktif olmaması sağlanmalı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı yeni hızlı bulaşan koronavirüse rastladıklarını söylemişti. İngiltere tarafından yapılan açıklamaya göre, bu mutasyonlu virüs türü eskisine göre yüzde 70 daha hızlı yayılabiliyor.

Bilim kurulu üyeleri koronavirüs 3. dalgası ile ilgili herkesin daha sıkı önlemler alması gerekiyor dedi. Peki sizce kısıtlamalar dahada artırılmalı mı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İngiltere Koronavirüs Tedavisi Konusunda Büyük İlerleme Kaydetti: İşte Yeni Tedaviler

>> Türkiye’de Aşı Yapılacak Tarih Açıklandı: Ne Zaman Aşı Olmaya Başlıyoruz?