En Çok Satılan Akıllı Telefon Bakın Hangisi Oldu: Ona Kimse Yetişemiyor

Akıllı telefon fiyatlarında

En çok satılan akıllı telefon telefon araştırması sonuçlandı. Ortaya çıkan son detaylara baktığımızda bir markanın çok ciddi başarı elde ettiğini görüyoruz.

Akıllı telefon üreticileri için geçen yıl son derece zorlu oldu. 2021 yılı hem çip krizi hem de hammadde tedarik problemleri nedeniyle büyük sorunlar yarattı. Bu durum aynı zamanda kısıtlamalar getirdi. Ancak problemleri fırsatta çevirebilen bazı markalar hızlı bir şekilde yükselmeyi başardı. Özellikle Çin’de elini güçlü tutan bir marka lider oldu.

Konu ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre Apple iPhone 12 en fazla satan akıllı telefon olarak karşımıza çıktı. Apple iPhone 12 Pro Max ise en çok satış yapılan ikinci model oldu. Apple iPhone 13 ise üçüncü sıraya yerleşti. Tüm bu modellerin tek ortak noktası Apple tarafından üretilmiş olmaları. Yani Apple akıllı telefon sektörünün kesin lideri oldu.

En çok satılan akıllı telefon

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda Çin’deki satış başarısı bakımından Apple büyük bir fark atmayı başardı. Huawei pazarda yavaşça çekildiği için Apple biraz daha ön plana çıkabiliyor. Bildiğiniz üzere Huawei bir Çin markası. Fakat Apple onu sollamayı başardı. Özellikle bunu Çin’de yapması büyük bir başarı olarak görülüyor.

En çok satılan akıllı telefon

Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda Samsun ve Xiaomi akıllı telefon pazarında güçlerini her geçen yıl artıran markalar olarak karşımıza çıkıyor. Mesela Samsung Galaxy A20 modeli 19,2 milyon adet satış gerçekleştirdi. 2021 yılında gerçekleşen bu satış en beğenilen modeller içerisinde yer almasını sağladı.

Samsung ve Apple rekabeti güçleniyor

Ortaya çıkan raporlara baktığımızda Xiaomi markasının ilk 5 içerisinde yer aldığını görüyoruz. Ancak şirket orta segment üzerinden ilerliyor. Apple ise daha çok amiral gemilerini ön plana çıkarıyor. Samsung orta segment modelleri yine daha fazla rağbet oluşmasını sağladı.

Genel olarak değerlendirildiğinde Samsung ve Xiaomi markalarının uygun fiyatlı modellerle ön plana çıktığını görüyoruz. Apple ise amiral gemisi kozunu iyi oynuyor.

İlgili Haberler:

>> Apple iOS 15.4 Ne Zaman Geliyor, Hangi Özellikleri Sunuyor?

>> Apple Türkiye, iPhone Fiyatlarına Zam Yaptı! Neredeyse 2. El Araba Fiyatına Telefon!