Fight Club Çin Versiyonu Yok Artık Dedirtti: Sansürün Zirve Noktası

Fight Club Çin versiyonu

Fight Club Çin versiyonu büyük kafa karışıklığı yarattı. Dünyada beğeni kazanmayı başaran Fight Club filmi Çin’de hiç beklenmeyen bir şekilde dönüşüme uğradı. Hadi gelin tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en değerli filmleri içerisinde yer alan Fight Club birçok mesajı kendi içerisinde barındırıyor. Anarşizm ve başkaldırı içeren bu film kült yapımlar içerisinde yer alıyor. Çin böyle bir filme kendi ülkesinde izin vermedi. Yapılan bazı değişiklikler ile birlikte bu film vizyona girdi ve yok artık dedirtti.

Ülkenin Netflix platformu olarak bilinen Tencent Video üzerinden Fight Club yayınlandı. Filme baktığımızda son sahnenin neredeyse tamamen değiştirildiği görülüyor. Bu durum sansürün gelebileceği zirve noktası olarak gösterildi. Anarşizm ve başkaldırı gibi mesajlar filmin sonundan çıkarıldı.

Fight Club Çin versiyonu büyük oranda sansürlü

Bu filmi izleyenler final sahnesini hatırlıyordur. Edward Norton tarafından canlandırılan karakter ve Tyler Durden karakteri muhteşem bir ikili olmuştu. Brad Pitt burada Tyler Durden karakteri ile birlikte adeta mesleğinin zirve noktalarına kadar ulaşmayı başardı.

Fight Club Çin versiyonu

Böylesine büyük bir başarı hikayesi ne yazık ki Çin tarafından farklı şekilde değerlendirildi. Filmin sonunda bir yazı çıktı. Hatırlayacağınız üzere Fight Club final sahnesinde bankalar havaya uçuruluyordu. Çin bunu değiştirdi ve ekranı tamamen kararttı. Burada bir yazı göründü. Yazıda patlamaların durdurulduğu ve Tyler ile ilgili mahkemenin dava süreci başlattığı belirtildi.

Çin sansür konusunda çok katı

Ne yazık ki Çin özellikle oyun ve TV alanında son derece sansürcü bir yaklaşıma sahip. Iron Man 3 ve Simpsons dizisinde benzer bazı sansür girişimleri oldu. Tüm bunlar filmlerin ve dizilerin özgünlüğünü kaybetmesine neden oluyor.

Fight Club ile ilgili yapılan bu değişiklikten kimin sorumlu olduğu henüz net olarak bilinmiyor. Bazıları bu değişikliğin Fight Club film yapımcıları tarafından Çin’e özel olarak gerçekleştirildiğini söylüyor. Peki siz bu film ile ilgili yapılan sansür hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Sansürlerine Büyük Tepki Geldi: Twitter Yine Hedef Tahtasında!

>> Oyun ve Filmlerde Sansür Zirveye Ulaştı: Bakın Hangi Ülke Tepki Topluyor