YouTube vs TikTok Mücadelesi İyice Kızıştı: YouTube Fena Bastırıyor

YouTube vs TikTok mücadelesi

YouTube vs TikTok mücadelesi iyice kızışmaya devam ediyor. Her ne kadar TikTok büyüme hızını artırırsa bile yine de YouTube onu yakalamak üzere.

Küresel çapta TikTok büyük bir değişim yarattı. Facebook 3 milyar civarında kullanıcıya sahip olsa bile yine de TikTok karşısında yeterli değil. Gençler genellikle TikTok platformunu tercih ediyor. Orta yaş ve üzeri ise Facebook kullanmaya meyilli.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde sosyal medya sektöründe çok güçlü bir uygulamanın olduğunu görüyoruz. Snapchat ve Instagram da sosyal medya sitelerini önemli ölçüde değiştiren platformlar arasında yer alıyor. Ancak YouTube daha çok video paylaşım sitesi olarak görülüyor. Yani sosyal medya olarak pek fazla görülmüyor. Yeni bazı özellikler uygulamaya sosyal medya görüntüsü kattı.

YouTube vs TikTok mücadelesi

YouTube Shorts özellikle son dönemlerde çok ciddi bir gelişme kaydetti. YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki tarafından yayınlanan bir rapor gelişmeyi çok net bir şekilde gözler önüne seriyor. Yapılan açıklamada kullanıcılar için toplamda 100 milyon doları aşan bir fon ayırdıklarını belirtti.

YouTube vs TikTok mücadelesi

YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki yaptığı açıklamalarda 2020 yılının sonlarında piyasaya sürülen Shorts özelliğinin toplamda 5 trilyon civarında izlenme aldığını belirtti. Ayrıca uygulamaya ayrılan 100 milyon dolarlık ödemenin yüzde 40 gibi bir bölümü takipçisi az olan kişilere verildi. Böylece pek fazla kişi tarafından takip edilmeyen kanallara destek sunulmuş oldu.

YouTube içerik kurallarını çiğneyen videolar kaldırılıyor

YouTube topluluk kurallarını ihlal eden içerikleri hızlı bir şekilde kendi uygulamasından kaldırıyor. Her 1000 videodan yaklaşık olarak 5 tanesi topluluk kurallarını ihlal etmesi nedeniyle siliniyor. Bugüne kadar birçok içerik bu tür nedenlerden dolayı silindi.

Özellikle son dönemlerde YouTube ile ilgili bazı iddialar ortaya atılmıştı. Uygulamanın yeterince içerik denetimi yapmadığı söylendi. Google şiddet içeren ve topluluk kurallarını ihlal eden videoların silindiğinin altını çizdi. Konu ile ilgili gelişmeleri geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> YouTube Premium Yıllık Üyelik Uygulaması Türkiye’de de Başladı! İşte Fiyat!

>> YouTube CEO’su, Dislike Sayılarının Gizlenmesini Savundu. Sebebi İse…