Ford Türkiye’de Elektrikli Araç Bataryası Üretmek İçin Kolları Sıvadı

Volvo ve Starbucks

Ford Türkiye’de elektrikli araç bataryası üretmek için yeni yollar arıyor. Şirketin bu aralar çok büyük bir anlaşma yapmak üzere olduğunu görüyoruz.

.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil markaları içerisinde yer alan Ford, yeni kararlar alıyor. Bu yeni kararlar ile birlikte şirketin en büyük batarya üreticileri içerisinde yer alması bekleniyor. Koç Holding tarafından yapılan açıklamalarda batarya üretim tesisi için Ankara’da çalışmaların başlayacağı söylendi.

Sürdürülebilir bir gelecek için bataryalar çok büyük bir öneme sahip. Elektrikli otomobillerin en önemli parçası olarak bilinen bataryalar dünya genelinde ciddi yatırımlar almayı başarıyor. Türkiye’nin en büyük holdingi olarak bilinen Koç Holding konu ile ilgili önemli bir duyuru yaptı.

Ford Türkiye’de elektrikli araç bataryası üretecek

2025 yılında yıllık 30 ile 45 Gigawatt saat kapasite ile başlayacak olan bu yeni fabrika dev bir üretim alanına sahip olacak. Ford Otosan satışı ile birlikte yeni nesil transit araçların üretiminde bu bataryalar kullanılacak. Ford tarafından yapılan paylaşımlara baktığımızda imzalanan mektup ile birlikte batarya üretim tesisinin devreye gireceği ifade edildi.

Ford Türkiye'de elektrikli araç

Yeni üretim tesisi Avrupa’nın en büyük ticari otomobil bataryası üretim tesisi olacak. Böylece önemli ölçüde bir yatırımın yapılması bekleniyor. Avrupa’daki büyük ve küçük işletme müşterilerine fayda sağlaması beklenen bu yeni tesis geleceği şekillendirebilir. Özellikle işletme masraflarının azaltılması önemli bir fayda sağlayacak.

Elektrikli araçlar her yerde yaygınlaşıyor

Elektrikli otomobiller şu sıralar her yerde hızlı bir şekilde yaygınlaştırılıyor. Koç holding tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte batarya ihtiyacının büyük oranda artacağı ifade edildi. 2025 yılında üretime başlayacak olan bu tesis kapasitesini arttırabilecek.

Gelen tüm bu haberler üzerine hem Koç Holding hem de Ford Otosan hisse değeri yüzde 8 seviyelerine kadar artış gösterdi. Bunun geleceğe yönelik bir yatırım olarak görülmesi bu artışın en önemli nedeniydi. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Android Destekli Ford Otomobiller 2023’te Yollarda Olacak

>> Ford Üretimi Durdurma Kararı Aldı: Etkileri Ağır Olacak

. . . .