Kripto Para Piyasaları Ölümden Döndü: Avrupa Birliği Kararı

Kripto para piyasasında

Kripto para piyasaları ölümden döndü desek yeridir. Özellikle son dönemlerde birçok kripto para biriminin yasaklanması ile ilgili iddialar ortaya atılıyordu.

Ethereum ve Bitcoin en fazla bilinen kripto para birimleri olarak ön plana çıkıyor. Bu dijital varlıklar aslında yasaklanamaz. Yani siz her ne kadar engel olursanız olun bir şekilde aktarımı sağlanabilir. Fakat pratikte yasaklanmasını borsalar üzerinden sağlamak için bazı çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan bir tanesi de Avrupa Birliği tarafından gerçekleştiriliyordu.

Bazı ülkeler kripto paralar ile ilgili düzenleme kararı alırken kimileri tamamen yasaklıyor. Mesela Çin bu konuda en sert tavrı göstermişti. Ülkenin tamamında dijital varlıklar ile ilgili çalışmalar yasaklandı. Hatta borsalar bu ülkeden çekilmek zorunda kaldı. Şimdi ise gözler Avrupa Birliği gibi önemli bölgelere çevrilmişti. Son derece memnun edici bir sonuç çıktı.

Kripto para piyasaları ölümden döndü

Çevresel sürdürülebilirlik kriterleri Avrupa Birliği ülkeleri için son derece önemli. Bu kriterler ile birlikte küresel ısınma önemli ölçüde engellenmek isteniyor. Bu nedenle Avrupa Birliği bu konuya çok önem gösteriyor. Ayrıca elektrikli araçlara yönelim yine çevresel sürdürülebilirlik ile yakından bağlantılı.

Kripto para piyasaları ölümden

Kripto para birimlerinin üretilirken çok fazla enerji harcandığı ifade ediliyor. Bu durum Avrupa Birliği tarafından endişe verici bulunmuştu. Fakat Avrupa parlamentosu ekonomik ve parasal işler komitesi tarafından alınan bir karar ile birlikte kripto paralar yasaklanmadı. Bu yeni düzenleme kabul edilmeyince yatırımcılar rahat bir nefes aldı.

Bitcoin ve kripto para topluluğu için başarı

Tüm kripto para toplulukları için bunun büyük bir başarı olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa Birliği eğer yasaklama kararı alsaydı çok sert düşüşler ortaya çıkabilirdi. Mesela Bitcoin 30 bin dolara kadar çekilebilirdi.

Önümüzdeki aylarda dijital varlık üreticileri daha az enerji ile daha fazla kripto para üretimi için çalışmalar yürütecek. Ayrıca temiz enerji kullanımı ön plana çıkacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Kripto Paralara Milyarlarca Dolarlık Yatırım Yapılıyor: Bankalar Doğruladı

>> Binance Bazı Kripto Paralarda Kısıtlama Kararı Aldı: Bazılarının Alım Satımı Kapatıldı