Garanti Bankası BBVA Tarafından Satın Alınıyor: Fiyat ve Detaylar Haberimizde

Garanti Bankası BBVA

Türkiye’nin en önemli bankalarından bir tanesi olarak bilinen Garanti Bankası, BBVA tarafından satın alınıyor. Bu satın alım işlemi için yapılan teklif son derece ucuz. İşte konu ile ilgili merak edilen bütün detaylar.

Bir ülkenin bankaları büyük öneme sahip. Sadece devlet bankaları değil aynı şekilde özel kuruluşların da bu konuda büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de de önemli bankalardan bir tanesi olarak bilinen Garanti oldukça kritik bir karar verdi. Şirketin tüm hisseleri bir İspanyol bankasına satılıyor.

BBVA, İspanya kökenli bir banka ve düzenli olarak büyümeye çalışıyor. Bu şirket Garanti Bankası’nın zaten yüzde 49,85 hissesine sahipti. Şimdi ise geriye kalan tüm hisselerini almak istiyor. Böylece Garanti Bankası tamamen BBVA’ya geçecek. Teklif edilen rakam ise 2,2 milyar euro.

Garanti Bankası BBVA tarafından tamamen alınıyor

Ortaya çıkan son detaylara göre banka satın alımları hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyor. Böylece Garanti Bankası önemli ölçüde kaynak sağlayacak. Geçtiğimiz cuma günü hisse değeri 10,55 TL olan yerli banka şu anda 11,63 TL seviyelerine kadar hissesini ulaştırdı. Açıkçası kimse bankanın bu kadar hisse yükselişi yakalayacağını tahmin etmiyordu.

Garanti Bankası BBVA

Yabancı borsa yatırımcısı bu gelişmeyi olumlu karşılamış gibi görünüyor. Ancak fiyatın son derece ucuz olması kafalarda soru işareti yarattı. Euro kurunun çok yüksek seviyelere ulaşması ve 12 TL düzeyini zorlaması birçok kuruluşun ucuzlamasına neden oldu.

Döviz kuru nedeniyle borsa çok ucuzladı

Euro kurunun çok sert bir şekilde yükselmesi ile birlikte borsadaki değerler büyük bir düşüş yaşadı. Bazı yabancı yatırımcılar ucuz fiyatlardan hisse alabiliyor. BBVA ise tek başına TL’nin Euro karşısında değer kaybetmesi ile birlikte bankayı kendisine daha uygun fiyatla satın alabildi.

Döviz kurunun böylesine hızlı bir şekilde yükselmesi ile birlikte benzer haberleri daha fazla duyabiliriz. Peki siz Garanti Bankası ile ilgili yaşanan bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Beklenmedik Şekilde Gösterge Faiz Oranını İndirdi!

>> Merkez Bankası Dolar ve Enflasyon Tahminlerini Değiştirdi: Yeni Rakamlar Biraz Korkutacak