General Mobile GM 23 İnceleme

General Mobile, ülkemizde faaliyet gösteren önemli teknoloji üreticileri arasında yer alıyor. Şirket, özellikle uygun fiyat etiketine sahip Android cihazlarıyla ön plana çıkıyor ve böylece ilk kez akıllı telefon kullanmayı düşünenleri ya da gündelik kullanımları hedefleyenleri kapsamına alıyor. Bu kapsamda General Mobile GM 23 modeli de güncel bir model olarak karşımızda duruyor.

 

Başta belirtmekte yarar var ki General Mobile GM 23, şirketin resmi sitesi üzerinden 5200 TL satış fiyatı etiketiyle sipariş verilebiliyor. 90Hz tazeleme özelliği sunan ekranı ve 5000mAh pili gibi detayları bulunan ürün, farklı renk seçenekleri ve çift sim kart desteğine de sahip.

Ürünün kutusunu açtığımızda, kutu içeriğinde şeffaf koruyucu kılıf ve kablolu kulaklığın da olduğunu görüyoruz. Bu kulaklığın mikrofonu da var. Günümüzde artık çoğu üreticinin telefonlarında 3.5mm kulaklık girişine yer vermediğini ve kutuda da kulaklık sunmadığını görüyoruz. Bu noktada General Mobile’ın sevindirici bir hamleye imza attığını söyleyebiliriz. Hem ülkemizde hâlâ radyo dinlemeyi seven pek çok insan var.

General Mobile GM23, köşelerden yumuşatılmış hatlara sahip. Genel olarak sade tasarım çizgisinin tercih edildiğini söylemek mümkün. Arka taraftaki kamera kurulumu, hafif dışa doğru çıkıntılı konumlandırılmış. Ön taraftaki selfie kameranın da sol köşeye konumlandırıldığını görüyoruz.

Gelelim ağırlık ve kalınlık değerlerine. Cihaz, 204 gram ağırlıkta ve 8.9mm kalınlıkta. Pek de hafif ve ince bir ürün olduğunu söylemek güç. Dolayısıyla iki elle kullanımın çoğu kez daha rahat olduğunu söyleyebiliriz.

General Mobile GM 23 Video İnceleme

General Mobile GM 23, 6.52 inç değerde IPS LCD ekranla geliyor.

HD+ çözünürlük değeri olan ekran, bir şeyler okurken ve sosyal medya gezintilerinizde size tatmin edici detaylar sunabiliyor. Özellikle de iç mekân kullanımlarında.

Dokunuşlara da hızlı cevaplar verebilen ekran, bir şeyler izlerken ve oynarken de sizi tatmin edecektir diye düşünüyoruz. 90Hz tazeleme değeri, görsel faktörlerin önemli olduğu deneyimlerde devreye giriyor. Tabii bu faktör, pilin hızlıca tükenmesine de yol açabilir. Kullanım önceliklerinizi iyi belirlemelisiniz.

GM 23, gücünü MediaTek’in Helio G37 çipsetinden alıyor. 12nm olarak üretilen bu çipset, aslında güncel bir çözüm değil. Öte yandan ürünün giriş seviyesine yönelik hazırlandığını da unutmamak gerekiyor.

İşlemci çekirdekleri, en yüksek değer olarak 2.3GHz çalışma değerine çıkabiliyor. Buna ek olarak 4GB RAM ve 128GB dahili depolama sunuluyor.

Aslına bakarsanız 4GB RAM, bir süre sonra performans sorunlarına yol açabilir. Öte yandan, daha iyi performans için sanal RAM artırma imkânının sunulduğunu da söylemeliyiz. 4GB sanal RAM desteği ile toplamda 8GB RAM değerini görebiliyorsunuz. Tabii burada dahili depolama faktörü de etkileniyor.

Dahili depolama demişken, 128GB dahili depolamanın bu sınıf bir telefon için yeterli olduğunu düşünüyoruz. Yine de, microSD kart ile hafızayı artırma şansınız da var.

General Mobile GM 23, Android 12 işletim sistemine sahip.

Kullanımı kolay bir arayüzü var. Bu cihaz, gündelik kullanımda yeterli performans sunabiliyor. Örneklerle açmak gerekirse; sosyal medya gezintileri, tanıdıklarınızla çeşitli uygulamalar aracılığıyla mesajlaşma, telefon görüşmeleri, mail kontrolleri, fotoğrafçılık ve müzik dinleme gibi ihtiyaçlarınız için yeterli. Zaten 5000mAh pil faktörü de sizi kolay kolay yarı yolda bırakmayacaktır.

Peki iyi grafikli oyunlar tarafında durum ne? Call of Duty, son yılların en popüler mobil oyunları arasında yer alıyor. Bu oyunu, düşük grafik ayarlarındayken akıcı bir şekilde deneyimleyebildik. Deneyimlerimiz sırasında aşırı ısınma faktörüyle de karşılaşmadık.
Eğer hoparlörü de merak ediyorsanız, tek bir hoparlör var ve iç mekân kullanımlarında tatmin edici işitsel detaylar sunabiliyor.

General Mobile GM 23 Video İnceleme

Telefonun arka tarafında yapay zekâ destekli üçlü kamera sistemi bulunuyor.

Ana kamera 50MP değerde ve gün ışığında tatmin edici fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Portre çekim ve HDR çekim özelliklerinin olduğunu söylemeliyiz. Video tarafında da 1080p 30FPS ve ağır çekim gibi detaylar var.

Ön taraftaki 8MP kameramız da gün ışığındaki selfie fotoğraflarınız ve görüntülü görüşmeleriniz için yeterli performansa sahip. Filtre seçenekleriniz ve bokeh çekim gibi imkânlarınız da var.

General Mobile GM23’ün sağ yan tarafında yer alan güç tuşu, aynı zamanda parmak izi okuyucu sensör görevi görüyor. Güvenliğiniz için kullanmanızı öneriyoruz. İyi performans sunduğunu söyleyebiliriz.

Bu özelliğin dışında, telefonda Wi-Fi AC ve Bluetooth 5.0 gibi kablosuz bağlantı özellikleri de var. Bulunduğunuz ortamdaki internet ağına hızlıca bağlanabilir, kablosuz kulaklığınızı da telefonunuzla saniyeler içinde eşleştirebilirsiniz.

İsterseniz şimdi de pil ve şarj detaylarından söz edelim…

Telefon, 5000mAh pile sahip. Bu pile sahip telefonlar, genellikle gündelik kullanımda tek şarj ile 2 günü, yoğun kullanımda da 1 günü geride bırakabiliyor. Aynı durum, GM23 tarafında da mevcut.

Ürünün beraberinde gelen şarj adaptörü ise, 15w şarj değeri sunuyor.

Son sözlere gelecek olursak General Mobile GM23, gündelik kullanım için tercih edilebilecek bir telefon. Android 12 işletim sistemine sahip cihaz, güzel bir ekrana ve geniş bir pil kapasitesine sahip. Giriş seviyesinde konumlandırabileceğimiz telefon, an itibarıyla şirketin resmi websitesinde, 5200 TL satış fiyatı etiketiyle bulunabiliyor.

Tabii siteye gittiğinizde, diğer GM modellerine de göz atmanızı öneriyoruz. Daha iyi pil değerine ve daha gelişmiş ekrana sahip modellerin olduğunu göreceksiniz. Üstelik, fiyatlar arasında ciddi uçurumlar da yok. Nihayetinde son karar, bütçeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda size kalıyor.

İlgili Haberler:

>> Huawei Mate X3 Ön İnceleme Videosu