Google ABD Ordusuna Büyük Destek Sunuyor: Bakın Şirket Nasıl Bir Yöntem İzliyor

Black Mirror gerçek

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri içerisinde yer alan Google ABD ordusuna büyük destek sunmaya devam ediyor. Ancak şirket bunu çok sinsi bir yöntemle gerçekleştiriyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Her geçen gün etkisini artırmaya devam edelim Google hayatımızın her yerinde. Merak ettiğimiz bir şeyleri Google üzerinden arayarak buluyoruz. Aynı şekilde akıllı telefonlarda yer alan işletim sistemleri bu şirket tarafından geliştirildi. Herhangi bir yere ulaşmak için konum hizmetlerini yine bu markadan alıyoruz.

Aklınıza gelebilecek tüm detaylarda Google mutlaka bulunuyor. Fakat şirketin savaş teknolojilerinde yer alması en büyük sorun olarak görülüyor. Google CEO’su Sundar Pichai genç ve başarılı bir yönetici olarak görülüyor. Google platformunu ileriye taşımayı başaran Pichai, savaş teknolojilerine yatırım yapmayacaklarını söylemesine rağmen tam tersini uyguladı.

Google ABD ordusuna başka şirketler üzerinden destek sunuyor

Bir dönem 250 milyon dolarlık insansız hava aracı projesi Google tarafından yürütülüyordu. ABD Savunma Bakanlığı bu proje için ciddi miktarda yatırım yapmıştı. Firma böyle bir hizmetin olumsuz etki yaratmasını engellemek için önemli bir karar verdi ve geri çekildi. Hemen ardından Google’ın risk sermayesi kolu olarak bilinen GV şirketi devreye girdi.

Google ABD ordusuna

GV olarak bilinen bu firma Google markasına ait. Google’a bağlı şirketlerin tamamı ise Alphabet isimli şirket bünyesinde yer alıyor. Yani hepsinin çatı şirketi Alphabet olarak biliniyor. Google yatırım yapılmaya değer fakat riskli olan işleri ise GV üzerinden gerçekleştiriyor. Bu firma NASA mühendisler tarafından kurulan ve Planet ismini alan şirkete büyük oranda destek veriyor. Planet ABD ordusuna en çok yardım eden şirketler içerisinde yer alıyor.

ABD ordusuna dolaylı yoldan büyük destek

Planet gibi şirketler üzerinden Google ABD ordusuna hizmet veriyor. Akıllı telefon konum verilerinin incelenmesinden insansız hava araçlara yazılım sağlanmasına kadar neredeyse her alanda bu tür markalara Google destek sunuyor. Afganistan’daki hedeflerin vurulmasında yine Google etkisi var.

Şirket daha fazla kazanç için askeri yatırımlar yapmaya devam ederse büyük riske girecek. Peki siz Google’ın ABD ordusuna hizmet vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Google Güvensiz Sonuçlar Konusunda Kullanıcıları Uyaracak

>> Play Store Geliştirici Doğrulaması Zorlaşıyor: Dolandırıcılar Hedefte