Google Güvensiz Sonuçlar Konusunda Kullanıcıları Uyaracak

Güvensiz sonuçlar konusunda Google yeni bir politikayı hayata geçiriyor. Böylece çelişkili ve hızlı değişen konularda kullanıcılar uyarılarla yönlendiriliyor olacak. 

Eğer bir son dakika gelişmesi konusunda sonuçlar değişkenlik gösteriyorsa artık Google sizi uyaracak. Özetle böyle bir konuda arama yaptığınıza karşınıza kısa bir ibare çıkacak. Bilgilendirmede, “Sonuçlar hızla değişiyor gibi görünüyor. Bu konu yeniyse sonuçların güvenilir kaynaklar tarafından eklenmesi bazen zaman alabilir” uyarısı yer alacak. Google bu konuda bir açıklama yaptı. Böyle bir durumda uyarının kullanıcıları tekrar konuyu kontrol etmeye iteceği görüşü açıklamada yer aldı.

Söz konusu gelişme ABD-İngiltere merkezli sonuçlarda hemen etkisini gösterdi. Ani gelişmelerin yaşandığı konularda Google aramaları güvensiz sonuçlar konusunda uyarılar taşımaya başladı. Firmadan yapılan açıklamada bu özelliğin peyderpey diğer pazarlara da geleceği bilgisi de yer aldı:

“Google, sunabileceğimiz en yararlı sonuçları göstermeye çalışır. Ne var ki bazen aradığımız güven veren bilgilerin ortaya çıkması zaman alır. Bu özellik sayesinde ilk yayınlanan bilginin her zaman en doğru olmayabileceğini gösterecek. Özellikle son dakika haberleri ve yeni ortaya çıkan konular için bu geçerli olacaktır.”

İnternette yaşanan hızlı bilgi akışına karşı Google potansiyel güvensiz sonuçlar konusunda hatırlatma yapmak istiyor

Konu ile ilgili örnek bir aramanın sonucu da ortaya çıktı. Özetle gördüğümüz arama ekran görüntüsü Galler’deki 2016 tarihli bir UFO görülmesi iddiası hakkında. Görünen sonuç başlığında “170 km hızla giden ufo görüntüsü” aramasını içeriyor. Normalde aradığınızda bir uyarı henüz görülmese de özelliğin nasıl çalışacağı konusunda görsel bilgilendirici. Konu hakkında Google arama genel irtibat sorumlusu Danny Sullivan şunları söyledi:

“Birisi Galler’de yayınlanan bu polis raporu videosunu aldı ve bu basında da yer aldı. Ancak yine de bu konuda detaylı bir bilgi yok. Lakin insanlar muhtemelen bunu arıyorlar ve bu sosyal medyada dolaşıyor. Yani bunun bir trende yol açtığı aşikar. Sonuçta ortada her zaman çok gerekli ve önemli şeylerin olmadığını söylememiz gerek. Üstelik bu düzenlemenin bazı yeni sonuçlar doğurmasını da bekliyoruz.”

Bu tuhaf örnek bir yana Google aceleyle çıkan raporların yanlış olmaya meyilli olduğunu söylüyor. Ayrıca bazı durumlarda kasıtlı biçimde yanlış yönlendirmenin de gerçekleşme ihtimaline dikkat çekiyor. Toplumu yakından ilgilendiren güncel olaylarda bunun sıklıkla yaşandığını ifade ediyor. Bu gelişme tabii ki bu durumların önüne geçmeyecek. Yine de Google’ın bu durumlardaki tespit etme yeteneklerinin geliştiğinin önemli bir sonucunu görüyoruz. Bakalım firma bu özelliği ülkemiz için ne zaman hayata geçirecek?

Diğer haberler:

>> Xiaomi 13 Akıllı Telefon İle Gümbür Gümbür Geliyor: 2021 Yılı Sürprizlerle Dolu Olacak

>> Microsoft Steam Oyun Mağazasını Windows Store’a Davet Etti