AMD Ryzen Windows 11 Desteği İlk Nesil İşlemcilerde Yok!

Windows 11 AMD

Birinci nesil AMD Ryzen işlemcileri için Windows 11 desteği olmayacak. Lakin bu durumun işlemcinin çalışmasını etkilemesi beklenmiyor. İşte kullanıcılara endişe veren bu durumun detayları…

Microsoft’un duyurduğu yeni işletim sistemi Windows 11 birinci nesil AMD Ryzen işlemcilere özel bir destek vermeyecek. Bununla birlikte Intel tarafında da Coffee Lake öncesi nesle de destek olmayacak. Yani Ryzen 1000 serisi veya 7. Nesil Kaby Lake serileri dahilindeki işlemciler Windows 11 için avantajlı değil.

Bunun yanında yine de çok uzun bir desteklenen işlemciler listesi de Windows 11 için ortaya çıktı. Ne var ki bu liste istediğimiz derecede ayrıntıya yer vermiyor. Ayrıca tabii ki listede olmayan işlemciler için endişe duymaya gerek yok. Destek listesi bu yongaların işletim sistemini çalıştırmayacağını ifade etmez. Bu sadece Microsoft’un yayınladığı uyumluluk konusunda “sert zemin” ve “yumuşak zemin” olarak yapılan bir ayrımı ifade eder.

Söz konusu fark da kesinlikle Windows 11’in yüklenmemesi şeklinde değil. Microsoft sadece belirli güncel işlemciler için özel iyileştirmeler hazırlar. Bu da firmanın odağını bu işlemciler noktasında daraltmasının bir sonucudur. Ayrıca tahminen bu liste Microsoft’un Windows 11’i özel olarak deneyip gözlemlediği ürünleri içeriyor.

AMD Ryzen ve Coffee Lake öncesi Intel İşlemcilere destek vermeyecek Windows 11 başlı başına bir sürpriz konumunda

Windows 11 duyurusu hem büyük bir ilgi hem de şaşkınlığı ortaya çıkardı. Tanıtıma üstün körü baktığımızda Windows 11 sadece büyük bir Windows 10 güncellemesi yorumu aldı. Ne var ki bu güncelleme sistemin motorunda da bazı ciddi adımların atılmasına sebep oluyor. Üstelik bu güncelleme halihazırda lisanslı bir Windows 10 kullanıcıysanız efektif olarak ücretsiz olacak.

Diğer yandan güncel donanımlar için elimizdeki Windows’un biraz yaşlı kaldığını söylemek gerek. Bu güncelleme sayesinde son nesil donanımları kullanan kişiler için buna uygun bir yazılıma sahip olacaklarını söylemeliyiz. Bununla birlikte bilgisayarınızın Windows 11 uyumluluğundan emin değilseniz Windows bunu teyit etmek için bir yazılım da hazırladı. Eğer sadece yumuşak zemini karşılamayan bir sisteminiz varsa bunun bir sorun olmasını beklemiyoruz. Lakin Microsoft muhtemelen bu sistemler üzerinde yasal sorumluluk almamak için bu tür bir ayrıma gitmek durumunda.

Windows uyumluluk kılavuzunda bahsi geçen yumuşak ve sert zemindeki işlemciler bazı kriterlerle ayrılıyor:

“Windows 11’in çalışabileceği minimum bir sistem gereksinimi vardır. İşletim sistemini çalıştırmak için cihazların aşağıdaki özellikleri karşılaması gerekir. Sert zemini karşılamayan sistemler Windows 11’e yükselmeyecektir. Yumuşak zemini karşılamayan aygıtlar ise güncellemeyi alacaklar. Lakin bu cihazlara ‘güncelleme tavsiye edilmemiştir.’ uyarısı çıkacak.”

Diğer haberler:

>> Microsoft Steam Oyun Mağazasını Windows Store’a Davet Etti

>> Windows 11 Android Uygulamalarını Açabilecek: Bu Özellik Büyük Dikkat Çekecek