Tesla Hatalı Araçları Geri Çağırdı: 285 Bin Araç Fabrikaya Dönecek

Tesla otomobili alevler

Çoğu Çin’deki Tesla fabrikasında üretilen hatalı araçları geri çağırıyor. Hatalı olduğu kabul edilen 285 bin aracın seyir kontrolünde problem bulunuyor. Gelişmenin detayları haberimizde…

Tesla’nın Çin’deki işleri hiç yolunda gitmiyor. Kısacası firmanın bölgedeki araçlarıyla ilgili yetkililer endişelerini dile getirdi. Sonuçta firmanın ürünleri ülkede büyük bir heyecanla beklenirken yaşanan fiyaskonun da faturası ağır oldu. Ortaya çıkan haberler Tesla’nın Çin’de 285 binden fazla aracı geri çağırdığını gösteriyor. Özetle bu araçların seyir kontrollerindeki bir hata ciddi güvenlik riskine sebep oluyor. Sorunun bölgedeki fabrikada üretilen araçları kapsadığı da ayrıca gelen bilgiler arasında.

Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi cumartesi günü yaptığı açıklamada, geri çağırılan modeller yer aldı. Buna göre, Tesla’nın Şanghay’daki Gigafactory’sinden çıkan 249.855 Model 3 ve Model Y araçları fabrikaya geri dönüyor. Bununla birlikte, Aralık 2019 ile Haziran 2021 arasında ithal gelen 35.655 Model 3 de yine fabrikaya beklenen araçlar. Düzenlemeye göre araçların hız sabitleme sistemleri kazara devreye girme ihtimaline sahip. Bu sebeple araçlar ansızın ve güvensiz bir şekilde hızlanma riski taşıyor. Öncelikle bu hatanın uzaktan yazılım güncellemesi ile çözülmesi hedefte.

Elon Musk Cybertruck

Tesla hatalı araçları hakkındaki bu açıklamaya henüz net bir cevap vermedi

Yaşanan firma adına endişe verici gelişmeler konusunda Tesla hızlı bir yanıt vermedi. Özellikle şirketin basın mensuplarına karşı çok kapalı bir sistemi olduğu yorumları var. Ayrıca firmanın iletişim ofisindeki çalışanlarını işten çıkardığı haberler de yer aldı. Bununla birlikte Çin’den gelen haberlere göre ülkedeki bir sosyal medya platformu olan Weibo’da bir açıklama yer aldı. Yaptığı açıklamada Tesla kullanıcılardan özür diledi.

Tesla Çin’de fabrika kurmak için sözleşmeyi 2018’de imzaladı. Şanghay’daki Gigafactory ilk araçlarını Aralık 2019’da teslim etmeye başladı. Tesla’nın hedefi bu fabrikadan yılda 500 bin aracı Çin içine sevk etmek. Bilindiği gibi Çin dünyadaki en büyük elektrikli araç pazarı olarak biliniyor.

Kurulduğu dönemde Çin fabrikası ABD dışındaki ilk Tesla fabrikası olmuştu. Şimdi ise ünlü elektrikli araç firması Avrupa’da da bir fabrika kurma çalışmaları yapıyor. Son olarak Tesla, Almanya’daki fabrikasında batarya üretmek için de gerekli başvuruyu yapmış durumda.

Diğer haberler:

>> Elon Musk’ın Evini Görünce Çok Şaşıracaksınız: Uzay Üssünde Kalıyor (Video)

>> Elon Musk SHIB Coin Paylaşımı Büyük Yükseliş Sağladı: Manipülasyonlar Devam Ediyor