Yapay Zeka Çözülmesi İmkansız Problemi Hemen Çözebildi. İşte O Problem

Yapay zeka konuşmaya

Google tarafından geliştirilen yapay zeka, çözülmesi imkansız problemi hızlı bir şekilde çözmeyi başardı. Bu durum aynı zamanda bizlere yapay zekanın potansiyelini göstermiş oldu.

Google tarafından geliştirilen ve DeepMind olarak isimlendirilen bir proje ile birlikte yapay zekanın aslında nasıl bir potansiyele sahip olduğu rahatlıkla ortaya çıkarılmış oldu. Bildiğiniz üzere Google sadece bir arama motoru şirketi değil aynı zamanda Alphabet ismi verilen bir kuruluşun çatı şirketi olarak biliniyor.

Google çok uzun bir süredir yapay zeka çalışmaları yürütüyor ve bunların sonucunda gerçekten de inanılmaz sonuçlar elde edebiliyor. Bu tür verilerin ve yapay zeka geliştirmelerinin sağlık alanında özellikle kullanılabileceği ifade ediliyor. Yapay zeka daha şimdiden çok büyük bir sağlık problemini çözdü bile.

Yapay zeka çözülmesi imkansız problemi çözerek büyük başarıya imza attı

Bilim insanlarının 50 yıldır uğraştıkları bir sorun bulunuyordu. Bu sorunun temeli proteinleri anlamak üzerine kurulu. Proteinlerin 3 boyutlu modeller olarak sınıflandırılması ve teker teker hesaplanması gerekiyordu. Yapay zeka bunu öyle bir hızla yaptı ki hiç kimse gözlerine inanamadı. Her ne kadar kulağa tuhaf gelse bile gerçekten de bu başarı yapay zeka tarihine altın harflerle yazıldı.

yapay zeka, çözülmesi imkansız problemi

Bilim insanları tarafından hazırlanan 170.000 protein yapısı veritabanı Google şirketinin DeepMind isimli sistemine gösterildi. AlphaFold denilen bir cihaz bu protein yapılarını veritabanı içerisinden alarak tek tek değerlendirdi. Böylece yapay zeka, çözülmesi imkansız problemi sadece dakikalar içerisinde çözmüş oldu. Üstelik üç boyutlu sınıflandırmalar değerlendirildiğinde %92,4 doğruluk puanı aldı.

Yapay zeka teknolojileri dünyanın neredeyse her alanında kullanılabiliyor. Sağlık sektöründen eğitim sektörüne kadar oldukça geniş bir hizmet yelpazesi mevcut. Hatta Instagram bile yapay zeka kullanarak akış düzenini ayarlamaya çalışıyor. Hepsi kendi çapında özel olmak ile birlikte sağlık sektörü çok başka bir konuma sahip. Günümüzde ciddi bir sorun olan salgınlarda, yine bu tür sistemler kullanılabilir.

Yapay zeka çözülmesi imkansız problemi çözerek bir başarıya daha imza atmış oldu. Şimdi onu çok daha özel projeler bekliyor. Sizce bu tür teknolojiler sağlık alanında nasıl etkiler oluşturabilir? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye Yapay Zeka Haritası Çıkarıldı İşte Detaylar

>> Ericsson Türkiye’ye yapay zeka ve otomasyon merkezi kuruyor