Google ve Rekabet Kurumu Birbirine Girebilir Gerilim Tırmanıyor

Google ve Rekabet Kurumu Birbirine Girebilir Gerilim Tırmanıyor

Google ve Rekabet Kurumu
Google News Abone Ol

Son günlere damgasını fazlasıyla vurmayı başaran Google ve Rekabet Kurumu, neredeyse birbirine girdi. İşte bunun nedeni ve ortaya çıkabilecek senaryolar.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olarak bilinen Google, Türkiye’deki yasa uygulayıcılar ile bazı sorunlar yaşıyor. Özellikle rekabeti düzenleyen alanlarda şirketin bu problemler ile karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz. Peki Google ne tür sorunlarla karşı karşıya?

Öncelikle iki tarafın birbirini anlamadığı çok açık. Rekabet Kurumu Google şirketine bundan kısa bir süre önce zaten ceza kesmişti. Ancak 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun kullanılarak 196 milyon 708 bin 54 TL’lik bir ceza daha kesildi ve bu durum Google firmasının çok zoruna gitti.

Google ve Rekabet Kurumu birbirini bir türlü anlamıyor

Böyle bir problemin patlak vermesinin en önemli nedeni, iki tarafın birbirini tam olarak anlamaması. Muhtemelen birbirlerinin ne istediklerini biliyorlar ancak bunu yapabilecek durumda değiller. Google, herkes tarafından bilinen bir şirket ve reklam politikası her ülkede sabit.

Google ve Rekabet Kurumu

Rekabet Kurumu yaptığı açıklamalarda, bu arama motorunun reklam verenleri en üst sıraya çıkarmasını doğru bulmadığını söyledi. Böyle bir durumda haksız rekabet ortaya çıkıyor. En azından Rekabet Kurumu böyle düşünüyor diyebiliriz. Google ve Rekabet Kurumu arasında çıkan sorunun ana kaynağı ise zaten tam olarak burası.

Google şirketi reklam veren kişilerin en üst sıraya alındığını doğruladı. Ancak bunun zaten kendisinin çok belli bir kazanç elde etme yöntemi olduğunu ifade etti. Ayrıca her ülkede aynen işlemlerin yapıldığını da söyledi. Rekabet Kurumu ise bunu kabul etmiyor. Türkiye’deki rekabet ortamını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen kuruluş, bu konuda son derece ısrarcı. Reklamları yine üst sıralara yerleştireceğini söyleyen firma, bundan vazgeçmek istemiyor.

Google ve Rekabet Kurumu arasındaki mücadele artık farklı bir boyuta geçti. İki tarafın çok fazla inat etmemesi belki sorunu çözebilir. Ancak Google özellikle Avrupa içerisinde yaşadığı sorunlar nedeniyle Türkiye ile anlaşma yoluna gidebilir. Fakat bu durum henüz net değil ve açıkçası şirketin sağı solu belli değil. Sizce Google burada haksız mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Android Google Chrome uygulamasına gizli mod için yeni özellik geliyor!

>> Google Pixel 5 kamerası, DxOMark puanıyla sınıfta kaldı


CEVAP VER