Google YouTube Shorts Bölümüne Reklam Getiriyor: İşte Detaylar!

YouTube vs TikTok mücadelesi

Google YouTube Shorts bölümüne reklam getiriyor. İşte Shorts kısmından kazanç sağlanmasına sebep olacak yeni güncelleme.

.

TikTok uygulamasının son yıllarda popüler olması ile birlikte dikey videoların atıldığı konsept, her sosyal medya uygulamasına getirildi. Örneğin Instagram, geçtiğimiz yıllarda kullanıcılarına sunduğu Reels özelliği sayesinde, TikTok benzeri bir platform haline geldi. TikTok gibi platformların temel amacı ise, kısa videoların kullanıcılara kolay bir şekilde ulaştırılması. Aynı zamanda bu özelliğin Facebook gibi sosyal medyalarda da bulunduğunu belirtelim. YouTube ise, geçtiğimiz yıl Shorts özelliğini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Fakat bir süre sonra bu Shorts tarafında herhangi bir geliştirmenin olmadığını belirtelim. Yani TikTok gibi içeriklerin bir hayli izlendiği bir yer haline, ne yazık ki gelemedi. Bunun en temel sebebi ise Shorts videosu atan YouTube içerik üreticisi kullanıcıların, normal videolar kadar izlenmemesiydi.

Aynı zamanda izlenmeleri düşük olduğu gibi gelir tarafında da normal videolar kadar izlenmiyordu. Fakat Google, artık kullanıcıların, uzun bir YouTube videosu gibi para kazanmalarını sağlayacak reklam özelliğini getiriyor. İddialara göre YouTube Shorts kısmı, artık reklam almaya başlayacak. İşte detaylar.

Google YouTube Shorts Bölümüne Reklam Getiriyor: İşte Detaylar!

TikTok tarafında zaten reklamlar bulunuyordu. Fakat YouTube Shorts kısmında herhangi bir reklamın karşımıza çıkmaması, bu videoları atan kullanıcıların daha az gelir sağlamasına sebep oluyordu. Fakat Google, YouTube tarafına daha çok içerik üretilmesi adına reklam özelliğini kullanıcılara sunacak. İddialara göre şu anda Shorts kısmında göreceğiniz reklamlar, genellikle uygulama yükleme reklamları olacak. Tabii ki ilerleyen dönemlerde farklı promosyonların da Shorts reklamlarında karşımıza çıkması bekleniyor.

YouTube vs TikTok mücadelesi

TikTok platformunun önümüzdeki yıllarda ne kadar da kullanıcı kazanıp kaybedeceği belli değil. Fakat son yıllardaki büyüme ivmesine baktığımızda, şu anda en çok aktif kullanıcının olduğu sosyal medya platformlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Haliyle rakipleri de TikTok benzeri özellikler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. YouTube’un Shorts kısmında TikTok’tan iyi bir performans sergileyip sergilemeyeceği ise belli değil. Fakat içerik üretenler tarafından düşündüğümüzde artık Shorts kısmında reklamların çıkıyor olması, üreticiler açısından önemli ve avantaj. Bu yüzden YouTube Shorts üreticileri daha fazla artabilir.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S22 FE Bu Sene Gelmeyecek: İşte Sebebi!

>> Apple Uygulamaları App Store Üzerinden Kaldırılıyor

. . . . .