GTA III ve Vice City Kaynak Kodları Çıkarıldı

Rockstar games GTA III ve Vice City için büyük bir başarı elde eden korsanları affetmedi

Bilişim korsanları büyük bir başarı göstererek GTA serisinden III ve Vice City oyunlarının kaynak kodlarını tersine mühendislik tekniğiyle çıkarmayı başardı. Bu büyük başarı tabii ki cezasız kalmadı ve Rockstar bu kişileri yakaladı.

Geçen hafta küçük bir korsan grubu Github platformunda dikkat çeken bir şey yayınladı. Kısacası yayınlanan şey Grand Theft Auto III ve Grand Theft Auo: Vice City’nin kaynak kodlarıydı. Yıllar süren çalışma sonucunda bunu başaran korsanların amacı oyunların modern sistemlerde daha iyi çalışmasını sağlamaktı. Hatta bunlardan biri oyunlarda bulunmayan geniş ekran özelliğini kazandırmaktı. Üstelik bu sayede bu oyunları modlayan kişilerin de işi oldukça kolaylaşabilirdi.

Korsanlar projelerinin sonuçlarını gösteren bir video da yayınladılar. Bu videoda oyunların pek memnun bırakmayan birçok olumsuz tarafının düzeldiği dikkat çekti. Oyunların bilgisayarlar için hazırlanmış versiyonlarına tersine mühendislik tekniğini uyguladılar. Halbuki bu yasa dışı bir işlem. İtiraf etmek gerekir ki yasa dışı olmasına rağmen başarılması ciddi takdir gerektiren bir başarı olduğunu belirtmek gerek. Korsanlar çıkardıkları ürünlere Re3 ve ReVC isimlerini verdiler.

Rockstar games GTA III ve Vice City için büyük bir başarı elde eden korsanları affetmedi

Bu ürünlerin 17 Şubat’ta yayınlanmasını takiben büyük bir ilgi doğdu. Bu ilgi normal olarak Rockstar Games’in sahibi Take-Two’nun avukatlarının gözünden kaçmadı. Bu çalışma ve çalışmaya bağlantılı birkaç gönderi Github’dan kaldırıldı. “Aşağıdaki bağlantılardaki içerik, Take-Two’ya ait ve telif hakkıyla korunan materyallerden oluşmaktadır. Telif hakkıyla korunan içeriğimizin bu bağlantılarda kullanımı yetkisizidir ve derhal kaldırılmalıdır.” açıklaması içeriğin kaldırılmasından önce firmadan geldi.

Take-Two proje sayfası karşıtı bir bildiri yayınladı ve bu sayfanın yer aldığı yüzlerce kullanıcı sayfasının bağlantısını paylaştı. Bildirim, durum için “Eser kesinlikle ruhsatsız” diyor. Çözüm olarak da “En iyi ve tek etkili çözüm, yukarıda belirtilen sayfaların tamamen kaldırılmasıdır” önerisini ekliyor.

Github da konu ile ilgili Rockstar’ı memnun edecek adımları atmakta gecikmedi. “Bu telifsiz yayınlamanın ardından kaldırma bildirimi alındığında ana veri havuzu birçok çatala ayrıldığından yayından kaldırma bildirimi gönderildiği sırada bilinen tüm çatallanmalar tanımlı olduğu için Github tüm bu parçaların olduğu ağı işledi.” açıklaması geldi.

Bu sonuç kesinlikle şaşırtıcı değil. Geniş hayran kitlesi ve bu kitlenin yarattığı modların oyuna verdiği değer açık. Lakin bununla birlikte bu kodlar paylaşılamayacak kadar değerli. Üstelik oyun hala birçok platformda satılmaya devam ediyor. Ne var ki bildiğiniz gibi bir kez internette yer alan bir şey asla silinmez…

Diğer haberler:

>> GeForce Now ile hangi oyunlar oynanır: İşte detaylar

>> Şubat 2021 Xbox Game Pass Oyunları Listesi