Güvenli E-ticaret’in Çözümü Hazır

Cardtek Group şirketlerinden CordisNetwork’ün e-ticaret ile ilgili geliştirdiği yeni ürünler hem e-ticarete olan güveni, hem de e-ticaretin pazardaki payını artıracak.

Günümüzde e-ticaret her yıl yüzde 30 – 40 aralığında büyüyen ve gelişen bir sektör olmasına rağmen toplam ticaret içindeki payı hala oldukça düşük. Bunun da en büyük nedenlerinden biri e-ticarete olan güvensizlik. Ayrıca regüle edilmemiş pazarın da büyümesi oldukça zor. 2013 Haziran’da çıkarılan 6493 sayılı yasa ile tüm e-ticaret firmalarının uymaları gereken kuralları belirlendi ve tümüne de 2014 Haziran ayına kadar bu kanunun getirdiği yükümlülüklere uymak için zaman tanındı. Bu yasaya belirlenmiş regülasyonlara uymayan firmalara ciddi yaptırımlar da geliyor.

Cardtek Group şirketlerinden CordisNetwork, bu yasanın firmalara getirdiği yükümlülüklerle ilgili çözümler geliştirerek e-ticaret firmalarına bu konuda yardımcı olmayı amaçlıyor. Cordis4NET adı verilen ürün ailesi ile alışveriş yapana, e-ticaret firmasına, ödemeye aracılık eden PSP firmalarına, bankaya ve kamuya seslenen çözümler sunuluyor.  

ibrahimDurak

Banka kadar güvenli,  fazla yatırım yapmadan E-ticaret…

Yeni yasayla, e-ticaret firmalarının güvenlik, veri depolama ve benzeri birçok işlemini çok daha hesaplı yapacaklarını ve firmaların bu konuda herhangi bir endişeye kapılmalarının yersiz olduğunu belirten CordisNetwork Genel Müdürü İbrahim Durak; “Türkiye’de özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren kurumları dikkate alırsak, bu kurumların gerek PCI-DSS, gerek MasterCard ve VISA kurallarına göre tabi oldukları pek çok denetim ve sertifikasyon süreci bulunuyor. Fakat, gerekli yasal düzenlemeler olmaması nedeniyle bu denetim ve sertifikasyonları tam olarak yerine getirmeyen kuruluşlar vardı. Artık e-ticarette bu şekilde iş yapma şansı kalmayacak. Zira kanun ve kanunun mevzuatı bunun kurallarını net bir şekilde belirledi.

En önemlisi de artık bu kuralların denetim mekanizmaları da kanun ile belirlenmiş durumda. İşte bu noktada mevcut alışkanlıklar sebebi ile zorlanacak çok kurum olacaktır. E- ticaret şirketlerinde yaşanmasa da, bu alanda hizmet sağlayan kurumlarda önemli değişiklikler olabilir. E-ticaret firmalarına tavsiyemiz, bu konuda hizmet aldıkları kurumları veya kendi içlerinde geliştirdikleri mevcut tüm ödeme ile ilgili servisleri hatta kodları ciddi anlamda sorgulamaları yönündedir. CordisNetwork “One-Click Secure Store” ile tüm hassas verilerin saklanması, işlenmesi ve transferini firmalar adına yasada belirlenen şekilde sağlıyor. Böylece kullanıcı da güvenli bir şekilde alışveriş yapabiliyor ve her bağlandığında kart bilgilerini girip girmemeyi düşünmek yerine güvenli bir şekilde tek tuş ile alışverişini tamamlıyor. İlk başta mevcut oyuncular açısından ek zorluklar ve yükümlülükler gibi görünse de zaman içinde sektörün hak ettiği yere gelmesi için gerekli olan sağlam temellerin atılması sağlanacaktır” dedi.

ViewSonic Citrix Ready-HDX Sertifikasını Aldı