Hackerlar Bu Şifreleri Çok Seviyor: Türkiye’de En Sık Kullanılan Şifreler

Hyundai yeni dünya konsepti

Tüm dünyada korku salan hackerlar bu şifreleri çok seviyor. Özellikle bazıları fazlasıyla zayıf ve hemen kırılabiliyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Bilgisayar Korsanları sistemlere veya web sitelerine yönetici olarak giriş yapabiliyor. Bu tür durumlarda istediği tüm bilgileri ve verileri kendi tarafına çekmeyi başarıyor. Genellikle bu verileri çeşitli platformlarda satışa sunuyor. Zayıf şifreler onlar için kırılması en kolay güvenlik açıkları arasında yer alıyor.

Çoğu zaman oltalama yöntemini kullanan bilgisayar korsanları bazen buna gerek duymuyor. Türkiye’de kullanılan kimi şifreler o kadar basit ki hızlı bir şekilde kırmaları mümkün oluyor. Elbette bunlar arasında “12345” en fazla göze çarpanı. Ancak sadece bununla sınırlı değil. Bazıları adeta hackerların kendi şifresini çalması için büyük çaba harcıyor.

Hackerlar bu şifreleri ele geçirmekte zorlanmıyor

Yapılan yeni bir araştırma ile birlikte bilgisayar korsanlarının özellikle bazı şifreleri kolay bir şekilde ele geçirdiği görülüyor. Rapora bakıldığında birçok insanın şifre olarak futbol takımlarını kullandığı ifade ediliyor. Ayrıca otomobil markaları ve müzik grupları yine en çok kullanılan şifreler içerisinde yer alıyor.

hackerlar bu şifreleri

Rapora ayrıntılı bir şekilde bakıldığında en kolay kırılan şifrelerden biri diğerinin ise “sanane” olduğu görülüyor. Bu şifreyi kırmak bilgisayar korsanları için sadece 2 dakika. Tüm bunlara ek olarak “password” diye şifre kullananlar da var. Onların şifresini kırmak genellikle 1 saniyenin altında sürüyor.

Bazı şifreler kolay kolay ele geçirilemiyor

Her ne kadar büyük oranda şifreler kolay görünse bile aslında bazıları sağlam olanları seçiyor. Bu tür şifreleri kırmak açıkçası pek kolay olmuyor. Zaten birçok web sitesi zayıf şifreleri kabul etmiyor. Tüm Bunlara ek olarak Galatasaray diye şifre belirleyenlerin şifresi genelde 4 ay içerisinde kırılıyor.

Futbol takımlarını şifre olarak belirleyenlere uyarılar yapılıyor. Tuttuğunuz takımı şifre olarak belirlemek güvenlik açığı yaratacaktır. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Microsoft Hesapları Artık Tamamen Şifresiz Kullanılabilecek!

>> Instagram Şifre Konusunda Yeni Güvenlik Doğrulama Aracı Aldı