Harmony OS Tasarımı İlk Defa Görüntülendi: Android’i Aratmıyor (Video)

Rusya'da Android sertifikası

Harmony OS tasarımı ilk defa görüntülendi. Genel olarak bakıldığında gerçekten de son derece hoş bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. İşte merak edilen tüm detaylar.

Herkesin merakla beklediği Harmony OS tasarımı ilk defa ortaya çıktı. Özellikle son dönemlerde birçok kişi Huawei tarafından geliştirilen bu işletim sistemini merak ediyordu. Bilmeyenler için kısaca bir hatırlatma yapalım ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşları nedeniyle Huawei büyük zorluklar yaşadı. Şirket Android hizmetini bir daha alamadı.

Tüm bunlar üzerine Huawei pes etmedi ve kendi işletim sistemini kurdu. Böylece ortaya yerel bir işletim sistemi çıktı. Harmony OS sayesinde Huawei Android gibi biri platforma muhtaç kalmadı. Bu durum şirketi büyük oranda güçlendirse bile yine de akıllarda çok fazla soru işareti vardı.

Huawei kendi işletim sistemini oturtmak istiyor

Çinli akıllı telefon devi tarafından yapılan çalışma ile birlikte Mate 40 Pro modelinde bu işletim sistemi kullanıldı. Böylece en azından nasıl bir tasarım ortaya çıkacağı görüldü. Harmony OS 2.0 ile birlikte EMUI 11 kullanıldı ve böylece son derece hoş bir tasarım ortaya çıktı.

Harmony OS tasarımı

Huawei tarafından geliştirilen yeni işletim sistemi henüz sadece temel uygulamaları açıyor. Genel olarak oldukça akıcı bir tarzının olduğunu söyleyebiliriz. Yani herhangi bir takılma veya benzer problem yaşanmıyor. Bu nedenle Huawei iyi bir iş çıkardı diyebiliriz. İşin aslına bakacak olursak Huawei şirketinden zaten böyle bir performans bekleniyordu. ABD ile büyük sürtüşmeden önce bazı Ar-Ge faaliyetleri buna işaret etti. Ancak kimse kısa bir süre içerisinde böyle bir başarı beklemiyordu.

Tüm bunlara ek olarak asıl merak edilen konu ise yeni işletim sisteminin Android platformuna ne kadar bağımlı olduğuydu. Huawei eğer Android çekirdek yazılımını kullandıysa aslında pek özgün bir işletim sistemi ortaya çıkaramaz. Bu biraz kopyaya kaçabilir. Fakat kendisi sıfırdan bir platform oluşturduysa neredeyse imkansızı başardı diyebiliriz. Peki siz yeni işletim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nden Üç Boyutlu Emlak Turu Uygulaması

>> Huawei Monitör Oldukça İlginç Özelliklere Sahip: 3:2 Oranı Masaüstünde