Huawei HarmonyOS Geliş Tarihi Kesinleşti: Akıllı Telefon Sektörü Hareketleniyor

Rusya'da Android sertifikası

Huawei HarmonyOS geliştirilen en önemli projeler içerisinde yer alıyordu. Özellikle ABD baskısından sonra bu yeni işletim sistemi projesi kesinleşti. İşte konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

Akıllı telefon sektöründe önemli bir yere sahip olan Huawei, ne yazık ki bir süredir bazı olumsuzluklar yaşıyor. Avrupa ve ABD ile arasının veri ihlali nedeniyle bozulması işleri bu noktaya kadar getirdi. Özellikle hatırlayacağınız üzere şirket bir dönem adeta fırtına gibi esiyordu. İleri düzey teknolojilere verdiği önem nedeniyle küresel çapta takdir edilen bir firma oldu.

Huawei şirketi tarafından Android engeli sonrasında önemli bir karar alındı. Bu karara göre HarmonyOS yeni bir işletim sistemi olacaktı. Yaklaşık olarak 1 yıldan fazla süredir bu işletim sisteminin piyasaya sunulması bekleniyordu. Şimdi ise vakit geldi çattı gibi görünüyor.

Huawei HarmonyOS geliş tarihi kesinleştirildi

Huawei şirketi tarafından yapılan bazı açıklamalara göre HarmomyOS ile çıkacak ilk model P50 olacak. Nisan 2021 tarihinde ise ilk güncelleme yapılacak. Bu yenilik ile birlikte Android işletim sistemi kullananlar hızlı bir şekilde HarmonyOS güncellemesi alacak.

Huawei HarmonyOS

Huawei yeni işletim sistemi hem bir zorunluluk hem de istenilen bir değişimdi. ABD tarafından yapılan baskılar nedeniyle yeni bir işletim sisteminin geliştirilmesi gerekiyordu. Android ve Google engeli bu süreci daha da hızlandırdı. Firma kendi yeni işletim sistemini kullanmaya başladı.

HarmonyOS diğer Çinli üreticiler tarafından da kullanılabilir

Huawei tarafından yapılan açıklamalarda yeni işletim sisteminin diğer Çinli firmalar tarafından da kullanılması gerektiği ifade edildi. Böylece en azından Çin üzerinde ABD baskısı az da olsa düşebilir. İki ülke arasında devam eden ticaret savaşları yeni işletim sistemi ya da benzer çalışmaları güçlendirecek.

MateX2 modeli Android 10 işletim sistemi kullanırken HarmonyOS’a geçecek olan ilk akıllı telefon olacak. Birçok kişi yeni işletim sisteminin neler getireceğini merak ediyor. Peki sizce Huawei tarafından geliştirilen bu yeni işletim sistemi etki yaratabilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Sanal Gerçeklik Başlığı Gerçek Bir Elmadan Bile Hafif Olacak

>> Amazon Çalışanları Yeterince Mola Vermedikleri İçin Şirketi Dava Etti