Huawei Monitör Oldukça İlginç Özelliklere Sahip: 3:2 Oranı Masaüstünde

Huawei P50 Pocket Katlanabilir Ekranlı Telefon Geliyor!

Huawei markasının üreteceği monitör 4500×3000 çözünürlüğe sahip olacak. Böylece 3:2 en boy oranı masaüstü bilgisayarlara da geliyor.

Çin’den gelen haberlere göre Huawei oldukça ilginç bir monitör ile karşımıza çıkma hazırlığında. Çin’li markanın üreteceği monitör 32 inç boyutunda olacak. Üstelik bu monitör 3:2 en-boy oranı ile karşımıza çıkacak. Bu monitör, Huawei’nin yeni ürün ailesi MateView serisine dahil olacak. Huawei monitörlerinin hedefi profesyonel kullanıma cevap vermek. Bu amaçla monitörün hem yatay hem de dikey olarak geniş bir görüş sunması amacı öncelik konumunda.

Bilgisayar monitörü pazarında yeni bir oyuncu olarak Huawei seçeneğin az olduğu noktaları hedefliyor. Firma bu sayede rakiplerinden sıyrılmak ve dikkat çekmek amacında. Bununla birlikte hazırlığı yapılan 32 inç Huawei MateView LCD monitör de belli talepleri karşılamayı hedefliyor. Bu monitör renk doğruluğu konusunda iddialı olacak. Gelen bilgiler monitörün 10 bit renk gamına sahip olacağı şeklinde ve bu bilgi muhtemelen IPS türünde bir panel taşıyacağını gösteriyor. Ayrıca monitörün 4500×3000 çözünürlüğünde olması yeni en-boy oranı devrimini masaüstüne taşıyacak. Dizüstü bilgisayarlarda sık sık karşımıza çıkan bu deneme bakalım masaüstü kullanıcılarını çekmeyi başaracak mı?

Huawei MateView monitör her yönden farklı olmayı hedeflemiş

Huawei’nin potansiyel MateView modelinin bir başka garip özelliği de 90 Hz tazeleme hızı. Bu da bilgisayar tarafında pek karşılaşmadığımız bir sayı ama ekranın çözünürlüğüne bakarsak oldukça tatmin edici olacaktır. Bu noktada elimizdeki teknik bilgiler bununla sınırlı. Oysaki ekstra bir bilgi olarak bu ürünün VESA’nın DisplayHDR 400 etiketi taşıyacağı bilgisi mevcut. Buradan çıkarılacak sonuç ta monitörün en az 400 Nit parlaklığa sahip olacağı. Bu aydınlatma değeri gerçekten de oldukça yüksek. Sonuçta Huawei MateView en az HDR10 desteği ile karşımıza çıkacak bir ürün.

Tahminen Huawei’nin bu monitörü satarken elindeki en güçlü argümanı 3:2 en-boy oranı olacak. Bu oran başarısını dizüstü bilgisayarlarda bir süredir gösteriyor. Özellikle mobil cihazlarda işe yaradığını çokça gördüğümüz dikey alan bu oranla işin içine daha iyi giriyor. Bu durum özellikle kodlama, okuma ve yazma konusunda rahatlık sağlıyor. Üstelik bu yapı gözümüzün görüş alanı açısından da çok daha işlevseldir. Geniş bir monitörü tam olarak karşımıza aldığımızda bakış açımızın üst ve alt kısımları boşta kalacaktır. Son olarak, raporların bu monitörün %100 ekran-kasa oranına oldukça yakın olacağını söylediğini de ekleyelim.

Peki siz monitörlerde hangi ekran oranlarının işlevsel olacağı görüşündesiniz? Görüş ve yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Diğer haberler:

>> Çalışma izni belgesi almanın en kısa yolu: Bu aşamaları takip edin

>> POCO X3 Pro ve POCO F3 Türkiye Fiyatları Bakın Ne Kadar Oldu?