Hindistan Vaka Sayıları Korkunç Bir Seviyeye Ulaştı: Ülke İçler Acısı Bir Durumda

Hindistan vaka sayıları

Gelen son detaylara göre Hindistan vaka sayıları korkunç bir seviyeye ulaştı. Sağlık sistemi çöktü ve adeta hiçbir insana yetişemiyorlar. Özellikle son dönemlerde ciddi bir vaka artışı olduğu görülüyor. Hadi gelin konu ile ilgili tüm detaylara birlikte bakalım.

Tüm dünya şu anda Hindistan kaynaklı koronavirüs vakalarına odaklanmış durumda. Hatırlayacağınız üzere bir dönem ABD’de covid-19 korkunç seviyelere ulaşmıştı. Her gün yaklaşık olarak 24 bin civarında insan hastalanıyordu. Bu rakamlar bile yüksek gibi göründü. Ancak özellikle son dönemlerde beterin beteri varmış denilen durumlar ortaya çıktı.

Hindistan’da günlük vaka sayısı 400 bin seviyelerine kadar ulaştı. Bugüne kadar neredeyse hiçbir ülke böyle bir rakama erişemedi. Ülkede hasta sayılarının korkunç bir seviyeye ulaşması kafalarda birçok soru işareti yarattı. Ayrıca ülkede her gün 10 bin civarında covid-19 kaynaklı ölüm gerçekleşiyor.

Dünya Sağlık Örgütü Hindistan vaka sayıları ile ilgili konuştu

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalar Hindistan’ın içinde bulunduğu durumu ortaya koyuyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda bugüne kadar hiç böylesine yüksek bir hasta sayısı artışı görmedikleri ifade edildi. Elbette bazı ülkelerde yine benzer tırmanışlar mevcuttu. Fakat hiç rakamlar bu kadar hızlı yükselmemişti.

Hindistan vaka sayıları

Dünya Sağlık Örgütü genel direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ise hızlı ve büyük ölçüde yükselen rakamların hayret verici olduğunu söyledi. Ayrıca Hindistan’daki durum için içler acısı tabirini kullandı. Peki ne oldu da Hindistan böylesine yüksek bir vaka sayısına ulaştı.

Hindistan’daki vaka sayıları daha fazla olabilir

Şubat ayında bu ülke ile ilgili covid-19 salgınını yendikleri yönünde açıklamalar yapıldı. Herkes iklimin sıcak olması ve genç nüfusun fazla olması nedeniyle ülkede ciddi bir vaka artışı görülmeyeceğini düşünüyordu. Ancak hiç beklendiği gibi olmadı.

Hindistan’da başlayan ikinci dalga, hasta olan kişi sayısının dramatik şekilde yükselmesine neden oldu. Şimdi ise sağlık sistemi çöktü ve birçok insana oksijen bile verilemiyor. Peki sizce Hindistan’daki durumun aynısı Türkiye’de görülebilir mi?

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Aşısı Olanların Dikkat Etmesi Gereken Önemli Bir Risk Ortaya Çıktı

>> Evcil Hayvanlara Koronavirüs Bulaşma İhtimali Var Mı? Bilim İnsanları Yepyeni Bir Araştırma Yaptı