Hızlı Şarj Standardı Getiriliyor: Tarihte Bir İlk Olacak

Hızlı şarj standardı

Hızlı şarj standardı ilk defa getiriliyor. Bunun tarihte bir ilk olacağını söyleyebiliriz. Çin’de hızlı bir şekilde yayılan yeni şarj trendi böyle bir karar alınmasına neden oldu.

Küresel çapta Çin başta olmak üzere birçok ülke yeni kararlar almanın eşiğinde. Bu kararlar sadece kripto para alanında gerçekleşmiyor. Aynı zamanda yeni akıllı telefon donanımları ile ilgili bazı standartlar oluşturulmaya çalışılıyor. Huawei, Xiaomi ve Honor gibi markalar tarafından şarj alanında yapılan çalışmalar bu kararların alınmasına neden oldu.

Hızlı şarj denilince akıllara genelde ilk olarak Xiaomi geliyor. Şirket gerçekten de bu alanda büyük bir rekor kırmayı başardı. Neredeyse her üründe hızlı şarj teknolojisini arşa çıkardı. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Çin olaya el atıyor. Bundan sonra hızlı şarj en fazla 50 W güce sahip olacak.

Hızlı şarj standardı baştan değişiyor

Hızlı şarj teknolojisi ile ilgili gelen bu yeni özellik 2022 yılında aktifleşiyor. Çin hükümeti aslında uzun bir süredir bu konu üzerinde yoğunlaşıyor. Bilgi ve İletişim Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte kuralın değiştirilme ihtimali de var.

Hızlı şarj standardı

Çin hükümeti tarafından alınan kararlara göre şirketler istedikleri şekilde hızlı şarj teknolojisini geliştiremeyecek. Özellikle Xiaomi 120 W güce sahip akıllı ve hızlı şarj cihazları üretmeye çalışıyor. Yeni alınan karar ile birlikte bunu en fazla 50 W yapmak zorunda.

Hava ve deniz frekansını bozabilir

Çin hükümeti böyle bir kısıtlama kararı alınmasını farklı bir konuya bağladı. Bu teknolojinin hava ve deniz frekansını bozma ihtimali olduğu ifade ediliyor. Eğer hızlı şarj teknolojisi geliştirilirse bu durumda radyo frekanslarının önemli ölçüde zarar görme ihtimali var.

2022 yılının ilk gününden itibaren uygulanacak olan bu karar birçok soru işaretini beraberinde getirdi. Peki siz Çin hükümeti tarafından alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Galaxy S22 Serisi Hızlı Kablosuz Şarj Özelliğiyle De Dikkat Çekecek

>> Xiaomi önümüzdeki ay 120W şarj desteğine sahip modelinde piyasaya sürecek. İşte detaylar.