Huawei, ambargo sonrası küçüldü: Bir devrin sonu geliyor!

Huawei, ABD tarafından uygulanan ambargo ile akıllı telefon üretimini yarı yarıya azalttı. İşte Huawei’nin üretim rakamları.

Bildiğiniz üzere ABD, Huawei’ye ambargo uyguladı. Ve Huawei modellerinin Google Play servislerinden yararlanması yasaklandı. Hal böyle olunca çoğu ülke, Huawei marka akıllı telefonları ithal etmek istemedi. Bu yüzden satış rakamlarında önemli ölçüde azalmalar görüldü. Honor’u elinden çıkarttıktan sonra biraz olsun rahatlayan Huawei, her ne kadar kendi aplikasyon uygulamasını geliştirse de akıllı telefonlarda eski satış ivmesini yakalayamadı.

Huawei, ambargo sonrası üretimi azalttı

Mayıs 2020’de gerçekleşen ambargonun ardından Huawei telefon üretimi azalmaya başladı. Geçtiğimiz yıl, akıllı telefon için 189 milyon parça sipariş veren Huawei, bu yıl 70 ile 80 milyon arasından sipariş etmeyi planlıyor. Fakat iddialara göre bu rakamlar da gerçek değil. Çoğu kaynak, bu parça sayısının aslında 50 milyon civarında olduğunu iddia ediyor. Yani Huawei geçtiğimiz yıla kıyasla çok daha az sayıda üretim gerçekleştirecek.

Huawei ambargo

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen ambargodan önce dünya devleri arasında zirveye oynayan teknoloji devi, ambargodan sonra eski rağbeti görmek için çabalıyor. Fakat ne kadar çabalasa da Google servislerinden yararlanamayacak olması satışlarını önemli derecede etkiledi. Üretim sayısının 50 milyon olarak düşünülmesi de bu durumu kanıtlar nitelikte. Fakat bu üretimin azaltılması durumunun, yalnızca akıllı telefonlar için geçerli olduğunu hatırlatalım. Yani farklı teknolojik ürünlerde herhangi bir küçülme söz konusu değil.

Geçtiğimiz aylarda Huawei’nin ambargo için masaya oturduğuna dair haberler ortaya çıkmıştı. Fakat söz konusu haberi incelediğimizde bu durumun artık mümkün olmadığı, Huawei’nin akıllı telefon piyasasında eskisi kadar iyi olamayacağı tahmin ediliyor.

Fakat Türkiye’ye baktığımızda, ambargo açıklandığında, içinde Google Play Store olmayan bir telefon olarak görülüyord­u. Bu ön yargı, Huawei’nin AppGallery uygulaması ile son buldu diyebiliriz. Çünkü Google’ın uygulama mağazasında karşımıza çıkan her şey AppGallery uygulamasında da bulunuyo­r. Bu yüzden Türkiye vatandaşları Huawei marka telefon almaktan çekinmiyor.

İlgili Haberler

>> Huawei, katlanabilir modeli Mate X2 ile karşımıza çıktı!

>> HUAWEI Petal Search oyununda kullanıcılara P40 ve Watch GT 2 kazanma şansı