Hyundai Alev Alma Riskiyle Elektrikli Konaları Geri Çağırdı

Hyundai elektrikli Kona modellerinin bataryaları alev alma riski taşıyor. Firma bu sorunu çözmek için yaklaşık bir milyar dolar harcayacak.

Hyundai 2018 ila 2020 arası üretilen 76 bin elektrikli Kona modelini geri çağırdı. Özellikle bu SUV’lerin pil paketleriyle ilgili bir düzineden fazla yangın raporu verilmesi geri çağırmaya neden oldu.  Bu Kona araçların ilk kez fabrikaya çağırılması değil. Ancak bu seferki firmaya yaklaşık 900 milyon dolara mal olacak.

Bunun yanında Hyundai Kasım 2017 ile Mart 2020 arasında üretilen ve aynı LG pil paketini kullanan Ioniq araçlarını da geri çağırdı. Ayrıca firmanın elektrikli otobüslerinde de aynı sorun var. Haberlere göre Hyundai ve LG sorunu yazılım güncellemeleri yerine bu araçlardaki pilleri değiştirerek çözecek. Geri çağırma süreci ilk olarak firmanın merkez ülkesi Güney Kore’de başlayacak. Firma bu araçların satıldığı diğer ülkelerde de geri çağırma yapacak. Firmadan yapılan açıklamada geri çağırmalar için ülkelerin resmi kanallarıyla titiz çalışmaların yapılacağı yer aldı.

Elektrikli Hyundai Kona

Hyundai Konalarla ilgili yangın raporları oldukça eskiye uzanıyor

Kona araçların alev aldığıyla ilgili en eski rapor 2019 yılına ait. O zamandan itibaren tamir edilen araçlarla birlikte 15 sorunlu otomobil var. Güney Kore’de konu ile ilgili resmi soruşturma sürüyor. Ancak öğrenilene göre aracın pil hücresinin anot ve katodunu ayıran materyalde sorun olduğu düşüncesi var. Bunun nedeni batarya paketini yine LG’den alan General Motors araçlarında da aynı yangınların rapor edilmesi.

General Motors da benzer bir biçimde geri çağırma gerçekleştirdi. Ancak GM sorunun Hyundai ile aynı olmadığı iddiasında. Bu yüzden firma araçlara sadece yazılım güncellemesi gerçekleştiriyor. General Motors yetkililerine göre bu iki aracın bataryasını aynı firma üretmesine rağmen bataryalar birbiriyle aynı değil.

Hyundai Ioniq 5

Hyundai araçların geri çağırılması haberi Ioniq 5 crossover SUV’lerin tanıtmasından bir gün sonra geldi. Ioniq 5, firmanın yeni ürettiği platform üzerine inşa edilerek satılan ilk araç olma özelliği taşıyor.  Bu araç LG yerine bir başka Koreli firma olan SK Innovation’un pillerini kullanacak.  Hyundai’nin yeni elektrikli aracı Ioniq 480 km menzil vadediyor. Geniş menzilinin yanında bu araç diğer araçları da şarj edebiliyor.

Diğer haberler:

>> Çip Üretimi Şimdi de Kuraklık Tehdidi ile Karşı Karşıya

>> 1 Milyon Mercedes Otomobil Geri Çağırıldı