İçişleri Bakanlığı Koronavirüs Son Tedbirleri Genelgesi Yayınlandı. Yasaklar 20 Kasım 2020 de...

İçişleri Bakanlığı Koronavirüs Son Tedbirleri Genelgesi Yayınlandı. Yasaklar 20 Kasım 2020 de Başlıyor

Koronavirüs son tedbirleri
Google News Abone Ol

İçişleri Bakanlığı Koronavirüs son tedbirleri genelgesi, bütün yasaklarla birlikte yayınlandı. Hadi gelin tüm yasakların detaylarına birlikte göz atalım.

Koronavirüs salgını tüm dünya genelinde korkunç rakamlara ulaştı. Hasta sayısının 55 milyonu aşması ve ölü sayısındaki gözle görülür artış herkesi önlem almaya yöneltti. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile birlikte Türkiye’de de sert önlemler alınmasına karar verildi.

 • Alışveriş merkezi,  market,  berber,  kuaför ve güzellik merkezleri, ilk yasaklanan yerler oldu. Bu mekanlar sadece 10:00 ila 20:00 saatleri arasında hizmet verecek.
 • Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi mekanların ise 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis ile açık olmasına karar verildi.
 • 31.12.2020 tarihine kadar sinema salonları tamamen kapalı kalacak. Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahalar ise yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı olacak.

Koronavirüs son tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı gelecek

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede sokağa çıkma yasağı en çok dikkat çeken detaylar içerisinde yer alıyordu. Birçok kişinin de merak ettiği aslında daha çok sokağa çıkma yasaklarıydı. Bu defa sokağa çıkma yasağı biraz daha farklı uygulanacak.

 • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar; 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar ise 13:00 ila 16:00 saatleri içerisinde sokağa çıkamayacak.
 • İçişleri Bakanlığı, hafta sonları 10:00­-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması başlatacak.
 • İlk sokağa çıkma yasağı uygulaması daha farklı uygulanacak. 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00 den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00 a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkılamayacak.

Koronavirüs son tedbirleri

İçişleri Bakanlığı tarafından yeni kararlar alınana kadar şimdilik bunlar geçerli olacak. Koronavirüs son tedbirleri kapsamında açıklanan tüm bu yasaklar güvenlik kuvvetleri tarafından denetlenecek. Elbette bazı kurum ve kuruluşlar açık kalabilecek.

 •  İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri.
 • Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri.
 • Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri­ afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.)
 • Oteller ve konaklama yerleri.
 • Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar.
 •  Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları.

Tüm bu kurum ve kuruluşlar Koronavirüs son tedbirleri genelgesinden muaf olacak.

Pandemi süreci sona erene kadar COVID-19 önlemleri alınmaya devam edilecek. Sizce alınan tüm bu önlemler yeterli mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Açık Alanda Sigara İçme Cezası Belli Oldu Rakamlar Biraz Caydırıcı Olabilir

>> Maske Takma Zorunluluğu Kalkacak Mı? İşte Yanıtı


CEVAP VER