Nvidia RTX30 Serisi Mobil Ürünleri Duyurdu!

Nvidia RTX30 Serisi Mobil Ürünleri Duyurdu!

RTX30 Serisi Laptop GPUlar duyuruldu
Google News Abone Ol

Nvidia RTX30 Serisi ürünlerinin laptoplara gelişi, CES 2021’in en çok beklenen haberlerinden bir tanesiydi. Bu iple çekilen gelişmeyle ilgili duyuru fuarda gerçekleşti ve tüm detaylar paylaşıldı. 

Ampere mimarisiyle hazırlanan yeni nesil RTX30 ekran kartları masaüstü sistemlerde ciddi performans artışını meraklılarla buluşturmuştu. Dün, CES fuarında yapılan açıklamayla Ampere mimarisiyle hazırlanan yeni nesil Nvidia GPU’lar resmi olarak laptoplar için de sunulmuş oldu. Bu duyuruyla birlikte RTX 3080, RTX 3070 ve RTX 3060 ile donatılmış laptopların da önü açılmış oldu.

Yeni grafik çekirdiği mimarisi Nvidia ve üreticiler için büyük bir anlam ifade ediyor. Laptoplar oyun ürünleri içindeki payını her geçen gün artırırken yeni neslin laptoplara henüz gelmemiş olması pazardaki hareketliliği düşürmekteydi. Bu gelişmeyle birlikte laptop oyuncuları da kendilerine sunulan son teknoloji laptopları edinmek için mağazalara gitmeye başlayabilecekler.

Geçtiğimiz iki nesilde Nvidia, laptop ve masaüstü işlemcilerini denklemişti ve soğutma amaçlı farklılıklar dışında iki tarafa da neredeyse aynı ürünleri sağlamaktaydı. Nvidia RTX30 Serisi ile birlikte bunda küçük bir değişim olduğunu görmekteyiz. Çıkan ürünler düz olarak “RTX 3080 GPU” yerine “RTX 3080 Laptop GPU” olarak adlandırılmış. Doğası gereği her zaman iki taraf arasında küçük farkları görüyorduk ancak Nvidia iki neslin ardından yeniden masaüstü ve laptop ürün serilerini isim olarak da ayırmış oldu.

Nvidia GeForce RTX 3080 Laptop GPU

Nvidia RTX30 Serisi grafik işlemcilerin referans özelliklerini incelerken öncelikle üretici firmaların bu özelliklere biraz ayar çekerek değiştirebileceklerini hatırlatalım. Görünüşe göre Nvidia mevcut GA104 grafik işemcisi ile GA106 işlemcisinin bir karışımını kullanmış. Masaüstü RTX 3080, GA104 yerine GA102’yi kullanıyor fakat bu işlemci daracık laptop kasasında çalışmaya uygun değil. Bu yüzden masaüstü RTX 3070‘den bir devşirme ile bu üründe GA104‘e yer verilmiş. 6144 CUDA çekirdeği içeren bu işlemci 8 veya 16 GB VRAM ile sunulabilecek. 8 nanometre üretim teknolojisi ile üretilen RTX 3080 Laptop GPU’nun TDP aralığı 80-150W.

Nvidia GeForce RTX 3070 Laptop GPU

RTX 3070 Laptop GPU ise aynı GA104‘ün kırpılmış bir hali. 3080’den geri kaldığı noktalara bakalım. Bu işlemcinin TDP aralığı daha düşük, çıkabildiği frekans daha düşük, 16 GB VRAM seçeneği bulunmuyor ve bin kadar daha az CUDA çekirdeği taşıyor. Tabii ki bu olumsuz ifadelerime bakmayın. Bu grafik kartının 1440p çözünürlüğünde oyun oynamaya gayet uygun olacağı yorumunda bulunabiliriz. Bu da bu çözünürlükte oyun oynatma kapasitesinin ilk kez 80 sınıfı kartların altına geldiği anlamına geliyor.

Nvidia GeForce RTX 3060 Laptop GPU

Diğer iki modelin aksine RTX 3060 Laptop GPU, dün masaüstü versiyonuyla birlikte duyuruldu. 3070 için “geri adım” olarak saydığımız her özellikte RTX 3060 Laptop GPU, bir geri adım daha atıyor ve bunun yanında bir alt model olan çekirdek GA106‘yı kullanıyor. GA106 aynı şekilde masaüstü versiyonda da kullanılmakta. Bu grafik işlemcinin geri adım attığı bir başka konu ise bant genişliği. Üst iki modelde kullanılan 256-bit bant genişliği bu modelde 192-bit’e iniyor. VRAM olarak da sadece 6 GB seçeneği sunulmuş. Masaüstü 3060 ise 12GB VRAM sunduğu halde bu “büyük bir kayıp” olarak değerlendirilmemeli.

Nvidia’nın tanıttığı yeni nesil ekran kartların özelliklerini nasıl değerlendiriyorsunuz? İki nesil sonra ilk kez masaüstü ve laptop arasında bu kadar ayrım olması hakkındaki düşüncelerinizi yorumlara bekliyoruz.

İlgili haberler

>> Alder Lake, 2021 yılında rakiplerine meydan okuyacak! İşte Detaylar… 

>> Şaşırtıcı Bir Haber: Surface Pro 7 Plus tabletini sadece işletmeler ve okullar kullanacak!

 


CEVAP VER