iPhone 11’i Satın Almak Mantıklı mı? (2023) Neden İyi Bir Tercih veya Değil?

iPhone 11, mevcut en iyi iPhone’lardan biriydi. Peki bu durum 2023’te de geçerli mi? İşte telefonun dört yıl sonraki durumu hakkındaki görüşlerimiz. 

iPhone 11, 2019’da piyasaya sunulan en iyi akıllı telefonlardan biriydi. Dört yıl gibi uzun bir süreden sonra, Apple’ın yaşlanan telefonu 2023’te hâlâ satın alınmaya değer mi?

Akıllı telefon dünyası sürekli ilerliyor. Düzenli olarak yeni telefonlar piyasaya sürülüyor, hatta daha yeni modeller her zaman ufukta görünüyor ve bu da eski nesillere dönüp bakmak için çok az zaman bırakıyor. iPhone 14 iyi satış rakamları yakaladıysa ve fiyat açısından tahmin etmediğimiz değerlerde sunuluyorsa, ayrıca yeni tanıtılan iPhone 15’in fiyatı yüz binleri bulduysa neden daha uygun fiyatlı bir iPhone modelini tercih etmeyelim?

Üst düzey bir akıllı telefon istiyorsunuz ancak sınırlı bir bütçeniz var, daha eski bir model satın almak cazip bir seçenek olabilir. Tabii ki hali hazırda gözümüze çarpan ilk ürün 2019 yılında tanıtılan 11.

Tabii ki iPhone 11, günümüzün en yeni iPhone’u olmaktan oldukça uzak. Dört nesil eski, eskimiş bir işlemciye sahip ve artık piyasadaki yeni ve popüler bir ürün değil. Eylül 2022’den bu yana, artık Apple’ın web sitesinde sattığı bir iPhone değil. Fakat birçok teknoloji tedarikçisinde bulmanız mümkün.

iPhone 11 ve Günlük Kullanım

Üç yıldan fazla bir geçmişe sahip olmasına rağmen 11 ile ilgili pek çok şey 2023 yılında oldukça iyi durumda diyebiliriz. Bunun en büyük nedeni ise işlemcisi.

iPhone 11’e güç veren şey Apple’ın A13 Bionic çipidir. O zamandan beri A13’ün yerini A14, A15 ve A16 aldı. Buna rağmen performans şampiyonu olmaya devam ediyor. 6 çekirdekli CPU, 4 çekirdekli GPU ve 8 çekirdekli Neural Engine ile 11’deki her şey hâlâ yeterince hızlı gibi.

iPhone 11’in kamera sistemi de 2023’e oldukça iyi dayanıyor. iPhone 14 gibi 11’de de 12 MP birincil kamera ve 12 MP ultra geniş kamera bulunuyor. Ayrıca gelişmiş fotoğraf işleme için Gece Modu, Deep Fusion, Portre Modu ve Akıllı HDR özelliklerine sahip.

İşin video tarafında ise  11, 60 fps’de 4K kaydı destekliyor. Fotoğraf Stilleri ve Sinema Modu gibi daha yeni özellikler mevcut değil ancak Instagram, Snapchat vb. platformlarda gündelik paylaşımlar için iPhone 11’in kamera kurulumu güçlü bir performans sergiliyor.

Hala Bir Amiral gemisi mi?

Ayrıca iPhone 11’de amiral gemisi niteliğinde birçok özellik daha bulacaksınız. Face ID, IP68 toza/suya dayanıklılık derecesi, Qi kablosuz şarj özelliği ve 17 saate kadar pil ömrü vaat ediliyor.

Tüm bunlardan daha önemlisi, Apple hâlâ 11’i aktif olarak destekliyor. iOS 16’nın en son sürümünü çalıştırıyor, bu yılın sonlarında iOS 17’yi alması bekleniyor ve 2025’e kadar güncellemeleri almaya devam etmesi bekleniyor.

Apple’ın yazılım desteği en iyisi olmaya devam ediyor sektörde ve eski akıllı telefonlarının piyasaya sürülmesinden yıllar sonra hala tavsiye edilmeye değer olmasının nedenlerinden biri de bu.iPhone 11

Neden 2023’te iPhone 11’i Satın Almamalısınız?

Tabii ki bu anlattıklarımız 11 için her şeyin pespembe olduğu anlamına gelmiyor. Hiçbir akıllı telefon mükemmel bir şekilde yaşlanmaz ve iPhone 11 de bir istisna değil.

Bunun en çok fark edildiği alanlardan biri 11’in ekranı. Tek başına ekran gayet iyi görünüyor. 1792 x 828 çözünürlüğe, 1400:1 kontrast oranına ve 625 nit maksimum parlaklığa sahip 6,1 inç LCD panel.

Gündelik film izlemek, oyun oynamak ve Twitter’da gezinmek için kullanışlı olmaktan çok daha fazlası. Ancak Apple o zamandan bu yana önemli ilerlemeler kaydetti; özellikle de iPhone 14’ün 2532 x 1170 çözünürlüklü, 2.000.000:1 kontrast oranına ve 800 nit parlaklığa sahip OLED ekranıyla karşılaştırıldığında fark bariz iPhone 14’den yana.

iPhone 11 Aynı Zamanda Günümüzün En Dayanıklı iPhone’u Değil

IP68 suya dayanıklılığa sahip olsa da telefonu yalnızca 2 metreye kadar suya dayanıklı hale getiriyor. iPhone 13 ve iPhone 14’ün her ikisi de 6 metreye kadar dayanabiliyor. Bu da 13 ve 14’ün derin bir havuza veya göle düşürüldüğünde hayatta kalma olasılıklarını çok daha yüksek hale getiriyor.

Benzer şekilde iPhone 11’in ekranı da daha zayıf bir cama sahip. Daha yeni iPhone’lar, Apple’ın ‘Seramik Kalkan’ camına sahiptir ve düşmelere karşı 11’den dört kat daha iyi koruma sağlar. Özellikle beceriksizseniz ve telefonunuzu çok fazla düşürürseniz, iPhone 13 veya iPhone 14 için para harcamak iyi harcanmış bir paradır.

iPhone 11’i almadan önce dikkate alınması gereken birkaç nokta daha var. Daha yeni iPhone’ların aksine iPhone 11, MagSafe ile çalışmıyor. Bu, iPhone Deri Cüzdanı, MagSafe Şarj Cihazı ve MagSafe Pil Paketi gibi aksesuarların 11 ile uyumlu olmadığı anlamına geliyor.

11’de ayrıca 5G bağlantısı yok. Bunun yerine 4G LTE bulunuyor. 4G LTE 2023’te hala mükemmel bir şekilde kullanılabilir, ancak mümkün olan en yüksek veri hızlarını destekleyen bir telefon istiyorsanız başka bir cihaza bakmak isteyebilirsiniz.

iPhone 12, 2023’te Daha İyi Bir Seçenek

Her şey göz önüne alındığında, 2023’te uygun fiyatlı bir iPhone arıyorsanız, iPhone 11 yerine iPhone 12’yi satın almanız daha iyi olacaktır. Bunun temel nedeni 36.599 TL’den başlayan fiyatlarla satılması ve mevcut en ucuz iPhone’lar arasında yer almasının yanı sıra OLED ekran, 5G bağlantısı, MagSafe uyumluluğu, daha sert seramik cam, daha iyi kameralar ve daha yeni bir A14 Bionic işlemci gibi ek yükseltmelerle birlikte gelmesi.

İşte Apple iPhone 12 Fiyatları

11 artık resmi olarak Apple tarafından satılmıyor, bu da onu üçüncü taraf bir web sitesinden almanız gerektiği anlamına geliyor. Tabii ki hali hazırda çıkan iPhone 15 ile birlikte iPhone 13 fiyatlarına da göz atabilirsiniz. Çünkü fiyat bandı iPhone 12 ve 13 arasında çok daraldı diyebiliriz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok benzer fiyatlı (ve daha ucuz) seçenek varken, iPhone 11 2023 için iyi bir satın alma değil. Zaten 11 kullanıyorsanız birkaç yıl daha iyi. Yeni bir iPhone satın alacaksanız dikkate alınması gereken daha iyi seçenekler mevcut.

İlgili Haberler

>> iPhone 15 Fiyatı Belli Oldu: 100.000 TL Olacak!